SMEDEMESTEREN ApS
CVR 27 72 51 20 · Hejnsvig · Maskinforarbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SMEDEMESTEREN ApS har CVR-nummer 27725120. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maskinforarbejdning af metal (branchekode 255300). Adresse: Vandmosevej 6, 7250 Hejnsvig. Stiftet: 3. maj 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.959.802 kr., årets resultat 4.979.075 kr., egenkapital 20.911.679 kr., aktiver i alt 24.389.881 kr. Soliditetsgraden på 85,7 % er højere end hos 92 % af de 605 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.979.075 kr. er højere end hos 94 % af de 605 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 62 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SMEDEMESTEREN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Adresse
- Vandmosevej 6, 7250 Hejnsvig
- Kommune
- BILLUND
- Antal ansatte
-
6
2004 2018
- Stiftet
- 3 May 2004
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- udføre smedearbejde og hermed , beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2012-11-07
- Binavne
- FJ AGRO ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27725120 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vandmosevej 6, 7250 Hejnsvig
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,8%
▲ 13,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,07
▲ 3,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
85,7%
▲ 23,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
174,1%
▲ 174,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
605 virksomheder i «Maskinforarbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.959.802 | 5.535.074 | 13.189.872 | 12.814.215 | 10.937.748 |
| Resultat før skat | 6.381.653 | 2.328.071 | 9.212.910 | 8.305.468 | 5.759.428 |
| Årets resultat | 4.979.075 | 1.816.499 | 7.188.136 | 6.480.776 | 4.474.010 |
| Egenkapital | 20.911.679 | 17.632.604 | 22.816.105 | 23.627.969 | 17.147.193 |
| Aktiver i alt | 24.389.881 | 28.402.079 | 26.377.576 | 33.154.020 | 21.350.052 |
| Omsætningsaktiver | 21.102.117 | 24.859.165 | 21.988.058 | 28.479.726 | 16.048.527 |
| Kortfristet gæld | 3.478.202 | 10.769.475 | 3.561.471 | 9.488.051 | 4.108.859 |
| Gæld i alt | 3.478.202 | 10.769.475 | 3.561.471 | 9.488.051 | 4.108.859 |
| Soliditetsgrad | 85.7% | 62.1% | 86.5% | 71.3% | 80.3% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 5 | 6 | 6 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SMEDEMESTEREN HOLDING ApS Siden 26 Jun 2009100% Ejer
Ledelse
1-
Finn Peter Jørgensen Siden 3 May 2004Direktør
Produktionsenheder
1SMEDEMESTEREN ApS
P-nr. 1010551397
Vandmosevej 6, 7250 Hejnsvig
Maskinforarbejdning af metal (255300)
👥 7 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)SMEDEMESTEREN ApS
Vandmosevej 6, 7250 Hejnsvig
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Billund Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SMEDEMESTEREN HOLDING ApS (CVR 32276369)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver smedearbejde, maskinforarbejdning, metal.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.