SMT Udlejning ApS
CVR 41 07 52 36 · Taastrup · Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SMT Udlejning ApS har CVR-nummer 41075236. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events (branchekode 773990). Adresse: Industribakken 3, 2630 Taastrup. Stiftet: 14. januar 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 434.863 kr., årets resultat 173.004 kr., egenkapital 586.285 kr., aktiver i alt 2.150.808 kr. Soliditetsgraden på 27,3 % er lavere end hos 66 % af de 572 virksomheder i branchen «Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 173.004 kr. er højere end hos 57 % af de 572 virksomheder i branchen «Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 12 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SMT Udlejning ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events (773990)
- Adresse
- Industribakken 3, 2630 Taastrup
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Telefon
- 43992525
- Stiftet
- 14 Jan 2020
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- udlejning
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-01-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41075236 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industribakken 3, 2630 Taastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
29,5%
▲ 24,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,73
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
27,3%
▼ 11,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
754,2%
▲ 754,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
572 virksomheder i «Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 434.863 | 492.266 | 446.907 | 305.225 | 307.248 |
| Resultat før skat | 221.835 | 15.564 | 105.690 | 8.676 | 49.614 |
| Årets resultat | 173.004 | 20.254 | 90.569 | 51.638 | 14.666 |
| Egenkapital | 586.285 | 413.281 | 393.027 | 302.458 | 250.820 |
| Aktiver i alt | 2.150.808 | 1.063.643 | 1.349.220 | 1.101.878 | 1.205.620 |
| Omsætningsaktiver | 1.132.427 | 337.192 | 492.374 | 191.183 | 456.120 |
| Kortfristet gæld | 1.551.433 | 611.206 | 956.193 | 799.420 | 954.800 |
| Gæld i alt | 1.564.523 | 650.362 | 956.193 | 799.420 | 954.800 |
| Soliditetsgrad | 27.3% | 38.9% | 29.1% | 27.4% | 20.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | 1 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
STEEN CARMEL HOLDING ApS Siden 14 Jan 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Steen Ole Carmel Siden 14 Jan 2020Direktør
Produktionsenheder
1SMT Udlejning ApS
P-nr. 1025419460
Industribakken 3, 2630 Taastrup
Udlejning og leasing af andet materiel, udstyr og andre materielle aktiver, bortset fra til events (773990)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 33.324 DKK | 7.326 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STEEN CARMEL HOLDING ApS (CVR 33254989)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bortset, materielle, materiel.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.