Søndergaards Maskinstation ApS
CVR 42 37 52 33 · Løgumkloster · Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Søndergaards Maskinstation ApS har CVR-nummer 42375233. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl (branchekode 016100). Adresse: Gåsblokvej 5, 6240 Løgumkloster. Stiftet: 27. april 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 12.911.501 kr., årets resultat 2.123.590 kr., egenkapital 9.723.583 kr., aktiver i alt 42.908.376 kr. Soliditetsgraden på 22,7 % er lavere end hos 66 % af de 370 virksomheder i branchen «Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.123.590 kr. er højere end hos 89 % af de 370 virksomheder i branchen «Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 30 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Søndergaards Maskinstation ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl (016100)
- Adresse
- Gåsblokvej 5, 6240 Løgumkloster
- Kommune
- TØNDER
- Antal ansatte
- 9
- Stiftet
- 27 Apr 2021
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- maskinstationsdrift fortrinsvis indenfor landbrug
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-05-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42375233 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gåsblokvej 5, 6240 Løgumkloster
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,8%
▲ 14,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,36
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
22,7%
▼ 6,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
248,4%
▲ 248,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
370 virksomheder i «Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 12.911.501 | 9.933.098 | 9.001.692 | 9.575.620 | — |
| Resultat før skat | 2.732.228 | 785.150 | 1.779.732 | 2.541.386 | — |
| Årets resultat | 2.123.590 | 609.554 | 1.389.695 | 2.162.620 | — |
| Egenkapital | 9.723.583 | 8.349.994 | 7.740.439 | 6.350.744 | 4.596.650 |
| Aktiver i alt | 42.908.376 | 28.656.022 | 28.254.230 | 26.858.709 | 21.797.518 |
| Omsætningsaktiver | 3.793.994 | 846.504 | 596.905 | 1.698.340 | 1.912.679 |
| Kortfristet gæld | 10.466.392 | 4.798.354 | 5.220.580 | 6.142.359 | 3.975.768 |
| Gæld i alt | 30.808.685 | 18.538.558 | 18.925.343 | 19.309.554 | 16.372.909 |
| Soliditetsgrad | 22.7% | 29.1% | 27.4% | 23.6% | 21.1% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 8 | 7 | 7 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Emil Søndergaard Holding ApS Siden 27 May 202266,67% Ejer
-
Torben Grevy Holding ApS Siden 27 May 202220% Ejer
Ledelse
1-
Emil Bork Søndergaard Siden 27 Apr 2021Direktør
Produktionsenheder
1Søndergaards Maskinstation ApS
P-nr. 1027146402
Gåsblokvej 5, 6240 Løgumkloster
Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl (016100)
👥 10 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Søndergaards Maskinstation ApS
Gåsblokvej 5, 6240 Løgumkloster
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Garageanlæg og pladser til kørende materiel i et antal af 3 eller derover i forbindelse med entreprenør- eller vognmandsvirksomhed, herunder endestationer (for mere end een linie), terminaler og remiser for busser. Redningsstationer.
Tilsyn: Tønder Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Emil Søndergaard Holding ApS (CVR 42898651)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskinstationsdrift, landbrug, planteavl.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.