SØREN MURER ApS
CVR 30 55 84 48 · Vejle · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SØREN MURER ApS har CVR-nummer 30558448. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Skibetvej 43, 7100 Vejle. Stiftet: 19. december 2007. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.087.171 kr., årets resultat 396.532 kr., egenkapital 836.762 kr., aktiver i alt 1.733.564 kr. Soliditetsgraden på 48,3 % er højere end hos 60 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 396.532 kr. er højere end hos 83 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 63 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SØREN MURER ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Skibetvej 43, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
-
7
2008 2018
- Telefon
- 23294985
- sorenmurer@gmail.com
- Stiftet
- 19 Dec 2007
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- almindelig erhvervsvirksomhed indenfor byggebranchen (murervirksomhed) og anden dermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2007-12-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30558448 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skibetvej 43, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
47,4%
▼ 6,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,91
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
48,3%
▼ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
14,6%
▲ 14,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.087.171 | 1.892.966 | 1.069.806 | 558.574 | 743.254 |
| Resultat før skat | 511.025 | 455.406 | 318.023 | -105.104 | 106.431 |
| Årets resultat | 396.532 | 345.917 | 242.367 | -85.794 | 79.925 |
| Egenkapital | 836.762 | 640.230 | 444.313 | 201.946 | 337.740 |
| Aktiver i alt | 1.733.564 | 1.308.363 | 1.226.516 | 1.094.854 | 1.373.316 |
| Omsætningsaktiver | 1.703.564 | 1.268.363 | 1.176.516 | 1.094.854 | 1.373.316 |
| Kortfristet gæld | 890.202 | 665.520 | 779.453 | 892.908 | 1.032.258 |
| Gæld i alt | 890.202 | 665.520 | 779.453 | 892.908 | 1.032.258 |
| Soliditetsgrad | 48.3% | 48.9% | 36.2% | 18.4% | 24.6% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ELLEMANN INVEST ApS Siden 31 Dec 2007100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Ellemann Nielsen Siden 19 Dec 2007Direktør
Produktionsenheder
1SØREN MURER ApS
P-nr. 1013889836
Skibetvej 43, 7100 Vejle
Murerarbejde (439100)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ELLEMANN INVEST ApS (CVR 31158141)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggebranchen, murervirksomhed, erhvervsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.