Søren Steener Holding ApS
CVR 43 69 19 45 · Roskilde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Søren Steener Holding ApS har CVR-nummer 43691945. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Allehelgensgade 26A, 3., 4000 Roskilde. Stiftet: 5. december 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -38.665 kr., årets resultat 573.998 kr., egenkapital 781.879 kr., aktiver i alt 894.910 kr. Soliditetsgraden på 87,4 % er lavere end hos 52 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 573.998 kr. er højere end hos 76 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Søren Steener Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Allehelgensgade 26A, 3., 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Stiftet
- 5 Dec 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab for andre selskaber samt anbringelse af udbytte fra datterselskaber i finansielle aktiver, herunder aktier, anparter og øvrige værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-12-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43691945 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500SXM6TXSPAFEF10
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Allehelgensgade 26A, 3., 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
73,4%
▼ 20,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
7,92
▲ 7,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
87,4%
▲ 15,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
79,2%
▲ 79,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -38.665 | 8.561 | — |
| Resultat før skat | 574.093 | 322.286 | -19.500 |
| Årets resultat | 573.998 | 320.301 | -17.420 |
| Egenkapital | 781.879 | 342.881 | 22.580 |
| Aktiver i alt | 894.910 | 474.846 | 102.080 |
| Omsætningsaktiver | 894.910 | 18.179 | 2.080 |
| Kortfristet gæld | 113.031 | 131.965 | 79.500 |
| Gæld i alt | 113.031 | 131.965 | 79.500 |
| Soliditetsgrad | 87.4% | 72.2% | 22.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Steener Olsen Siden 5 Dec 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Steener Olsen Siden 6 Sep 2024Adm. dir.
Produktionsenheder
1Søren Steener Holding ApS
P-nr. 1028815642
Allehelgensgade 26A, 3., 4000 Roskilde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -9.455 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Søren Steener Holding ApS (CVR 43691945)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udbytte, anbringelse, aktiver.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.