Sørensen Montage Group ApS
CVR 44 55 47 98 · Hobro · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sørensen Montage Group ApS har CVR-nummer 44554798. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Lundgaard Hedevej 26, 9500 Hobro. Stiftet: 4. januar 2024. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 273.167 kr., årets resultat 151.694 kr., egenkapital 359.327 kr., aktiver i alt 1.574.447 kr. Soliditetsgraden på 22,8 % er lavere end hos 67 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 151.694 kr. er højere end hos 67 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 26 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sørensen Montage Group ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Lundgaard Hedevej 26, 9500 Hobro
- Kommune
- MARIAGERFJORD
- Stiftet
- 4 Jan 2024
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje eller drive erhvervsvirksomheder, byggevirksomhed eller anden virksomhed, der efter direktørens skøn er forbundet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-02-25
- Binavne
- Nyman Massage ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44554798 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundgaard Hedevej 26, 9500 Hobro
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
42,2%
▼ 38,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,08
▼ 1,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
22,8%
▼ 24,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-9,5%
▼ 9,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | 273.167 | 217.199 |
| Resultat før skat | 196.725 | 217.198 |
| Årets resultat | 151.694 | 167.632 |
| Egenkapital | 359.327 | 207.632 |
| Aktiver i alt | 1.574.447 | 440.198 |
| Omsætningsaktiver | 95.130 | 440.198 |
| Kortfristet gæld | 1.199.679 | 232.566 |
| Gæld i alt | 1.199.679 | 232.566 |
| Soliditetsgrad | 22.8% | 47.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Søren Ulrik Nymann Sørensen Siden 4 Jan 202450% Ejer
-
Karsten Rene Nymann Sørensen Siden 4 Jan 202450% Ejer
Ledelse
1-
Karsten Rene Nymann Sørensen Siden 4 Jan 2024Direktør
Produktionsenheder
1Sørensen Montage Group ApS
P-nr. 1029991592
Lundgaard Hedevej 26, 9500 Hobro
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 225.368 DKK | 49.566 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sørensen Montage Group ApS (CVR 44554798)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver direktørens, erhvervsvirksomheder, byggevirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.