SØRENSEN & MORTENSEN ApS
CVR 14 74 90 71 · Viborg · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SØRENSEN & MORTENSEN ApS har CVR-nummer 14749071. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Nellikevej 4, 8800 Viborg. Stiftet: 1. oktober 1990. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.152.978 kr., årets resultat 77.305 kr., egenkapital 2.706.376 kr., aktiver i alt 3.668.382 kr. Soliditetsgraden på 73,8 % er højere end hos 88 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 77.305 kr. er højere end hos 55 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SØRENSEN & MORTENSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Nellikevej 4, 8800 Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Antal ansatte
-
5
1997 2018
- Telefon
- 86622378
- Stiftet
- 1 Oct 1990
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- handel, håndværk og fabrikation inden for byggeindustrien
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 1996-05-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK14749071 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nellikevej 4, 8800 Viborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,9%
▼ 0,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,74
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
73,8%
▼ 3,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-5,8%
▼ 5,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.152.978 | 2.142.298 | 2.297.527 | 2.404.218 | 2.938.358 |
| Resultat før skat | 99.697 | 106.271 | 378.702 | 61.507 | 221.487 |
| Årets resultat | 77.305 | 82.048 | 294.801 | 47.524 | 215.532 |
| Egenkapital | 2.706.376 | 2.629.071 | 2.547.023 | 2.252.223 | 2.204.699 |
| Aktiver i alt | 3.668.382 | 3.411.989 | 3.527.591 | 3.994.000 | 4.921.204 |
| Omsætningsaktiver | 3.360.609 | 2.300.526 | 2.578.292 | 3.219.490 | 4.337.659 |
| Kortfristet gæld | 897.607 | 669.009 | 883.379 | 1.661.045 | 2.716.505 |
| Gæld i alt | 897.607 | 669.009 | 883.379 | 1.661.045 | 2.716.505 |
| Soliditetsgrad | 73.8% | 77.1% | 72.2% | 56.4% | 44.8% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
H C L S HOLDING ApS Siden 23 Oct 2000100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Bruun Sørensen Siden 1 Oct 1990Direktør
Produktionsenheder
1SØRENSEN & MORTENSEN APS
P-nr. 1000798051
Nellikevej 4, 8800 Viborg
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 5 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Sørensen og Mortensen ApS
Nellikevej 4, 8800 Viborg
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Viborg Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: H C L S HOLDING ApS (CVR 25689429)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggeindustrien, håndværk, fabrikation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.