SØVEJ ApS
CVR 35 68 10 51 · Nykøbing F · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SØVEJ ApS har CVR-nummer 35681051. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Holger Brodthagensvej 10A, 4800 Nykøbing F. Stiftet: 26. februar 2014. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 191.224 kr., årets resultat 292.188 kr., egenkapital 2.516.899 kr., aktiver i alt 5.978.183 kr. Soliditetsgraden på 42,1 % er højere end hos 61 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 292.188 kr. er højere end hos 68 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 10 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SØVEJ ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Holger Brodthagensvej 10A, 4800 Nykøbing F
- Kommune
- GULDBORGSUND
- Telefon
- 54821972
- am@ravn-gruppen.dk
- Stiftet
- 26 Feb 2014
- Selskabskapital
- 50.666 DKK
- Formål
- opførelse, renovering og drift af udlejningsejendomme
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-08-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35681051 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Holger Brodthagensvej 10A, 4800 Nykøbing F
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,6%
▲ 17,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,07
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,1%
▲ 2,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
340,6%
▲ 340,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 191.224 | 173.821 | 155.028 | 55.676 | — |
| Resultat før skat | 326.596 | 114.304 | 30.571 | 1.062.930 | — |
| Årets resultat | 292.188 | -121.432 | 14.775 | 1.093.212 | — |
| Egenkapital | 2.516.899 | 2.224.710 | 2.346.142 | 2.331.367 | 1.238.154 |
| Aktiver i alt | 5.978.183 | 5.657.629 | 5.603.111 | 3.596.229 | 2.505.625 |
| Omsætningsaktiver | 2.151.183 | 2.108.029 | 2.053.511 | 46.629 | 361.975 |
| Kortfristet gæld | 700.188 | 604.403 | 552.676 | 1.264.863 | 1.267.470 |
| Gæld i alt | 3.236.328 | 3.217.863 | 3.256.969 | 1.264.863 | 1.267.470 |
| Soliditetsgrad | 42.1% | 39.3% | 41.9% | 64.8% | 49.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
FLEMMING RAVN HOLDING A/S Siden 22 Feb 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Flemming Ravn Siden 22 Feb 2021Direktør
Produktionsenheder
1SØVEJ ApS
P-nr. 1019201518
Holger Brodthagensvej 10A, 4800 Nykøbing F
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: FLEMMING RAVN HOLDING A/S (CVR 25113225)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejningsejendomme, renovering, opførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.