SP17 Holding ApS
CVR 39 93 74 84 · Gentofte · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SP17 Holding ApS har CVR-nummer 39937484. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ermelundsvej 107A, 2820 Gentofte. Stiftet: 12. oktober 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): egenkapital 177.408 kr., aktiver i alt 436.047 kr. Soliditetsgraden på 40,7 % er lavere end hos 77 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SP17 Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ermelundsvej 107A, 2820 Gentofte
- Kommune
- GENTOFTE
- Telefon
- 28129731
- jr@dahlgaard-byg.dk
- Stiftet
- 12 Oct 2018
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- investere i samt besidde ejerandele i andre selskaber, hel- som delvist ejede, at drive anden virksomhed i forbindelse med investering, samt at drive anden virksomhed, som er beslægtet hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-10-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39937484 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ermelundsvej 107A, 2820 Gentofte
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,12
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
40,7%
▼ 41,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | -4.375 | -7.250 | -10.000 |
| Resultat før skat | — | — | 13.342 | 115.049 | 197.484 |
| Årets resultat | — | — | 14.517 | 115.049 | 197.484 |
| Egenkapital | 177.408 | 1.068.322 | 675.489 | 660.972 | 545.923 |
| Aktiver i alt | 436.047 | 1.302.567 | 792.019 | 714.986 | 592.766 |
| Omsætningsaktiver | 27.928 | 89.675 | 81.023 | 23.564 | 23.880 |
| Kortfristet gæld | 233.680 | 209.286 | 91.571 | 29.780 | 23.200 |
| Gæld i alt | 258.639 | 234.245 | 116.530 | 54.014 | 46.843 |
| Soliditetsgrad | 40.7% | 82% | 85.3% | 92.4% | 92.1% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jesper Rasmussen Siden 12 Oct 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Rasmussen Siden 12 Oct 2018Direktør
Produktionsenheder
1SP17 Holding ApS
P-nr. 1024038137
Ermelundsvej 107A, 2820 Gentofte
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 368.456 DKK | 81.048 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 255.836 DKK | 56.276 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 348.070 DKK | 76.560 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -18.307 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -17.762 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SP17 Holding ApS (CVR 39937484)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver hel, ejede, investere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.