SPECIAL-SNEDKERIET ApS
CVR 33 06 52 21 · Vejen · Fremstilling af møbler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SPECIAL-SNEDKERIET ApS har CVR-nummer 33065221. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af møbler (branchekode 310000). Adresse: Ø. Skibelundvej 47, 6600 Vejen. Stiftet: 14. juli 2010. Status: aktiv. Antal ansatte: 10. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 7.792.010 kr., årets resultat 2.430.513 kr., egenkapital 7.685.167 kr., aktiver i alt 12.636.517 kr. Soliditetsgraden på 60,8 % er højere end hos 74 % af de 521 virksomheder i branchen «Fremstilling af møbler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.430.513 kr. er højere end hos 92 % af de 521 virksomheder i branchen «Fremstilling af møbler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 52 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SPECIAL-SNEDKERIET ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af møbler (310000)
- Adresse
- Ø. Skibelundvej 47, 6600 Vejen
- Kommune
- VEJEN
- Antal ansatte
-
10
2011 2018
- Telefon
- 75360060
- th@specialsnedkeriet.com
- Hjemmeside
- www.specialsnedkeriet.com
- Stiftet
- 14 Jul 2010
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- snedkervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2010-07-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33065221 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ø. Skibelundvej 47, 6600 Vejen
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.specialsnedkeriet.com Hjemmeside https://specialsnedkeriet.com/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
31,6%
▲ 21,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,83
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
60,8%
▲ 2,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
321,9%
▲ 321,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
521 virksomheder i «Fremstilling af møbler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.792.010 | 5.116.855 | 5.789.041 | 5.250.806 | 5.553.053 |
| Resultat før skat | 2.719.582 | 741.552 | 1.492.213 | 1.489.417 | 1.739.357 |
| Årets resultat | 2.430.513 | 576.062 | 1.175.457 | 1.159.494 | 1.353.527 |
| Egenkapital | 7.685.167 | 5.754.654 | 6.178.592 | 5.003.136 | 4.843.641 |
| Aktiver i alt | 12.636.517 | 9.916.297 | 10.360.177 | 9.705.398 | 6.223.911 |
| Omsætningsaktiver | 5.261.856 | 2.688.154 | 3.631.191 | 2.454.624 | 4.620.388 |
| Kortfristet gæld | 2.872.960 | 2.017.478 | 1.572.791 | 2.066.748 | 1.224.196 |
| Gæld i alt | 4.893.016 | 3.884.508 | 3.916.666 | 4.488.295 | 1.224.196 |
| Soliditetsgrad | 60.8% | 58% | 59.6% | 51.6% | 77.8% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 11 | 10 | 10 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MSS Hundstrup Holding ApS Siden 28 Oct 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Tina Facer Hundstrup Siden 14 Jul 2010Direktør
Produktionsenheder
1SPECIAL-SNEDKERIET ApS
P-nr. 1016191236
Ø. Skibelundvej 47, 6600 Vejen
Fremstilling af møbler (310000)
👥 10 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Special-Snedkeriet ApS
Ø. Skibelundvej 47, ASK, 6600 Vejen
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Savværker med kapacitet for produktion af råtræ på mindre end 50.000 m3 fast masse pr. år af nåletræ eller mindre end 10.000 m3 fast masse pr. år af løvtræ eller med en samlet kapacitet for produktion af mindre end 50.000 m3 fast masse af nåle- og løvtræ pr. år. Møbelfabrikker og maskinsnedkerier. Bygningssnedkerier med et nettoproduktionsareal på mere end 200 m2.
Tilsyn: Vejen Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 881.721 DKK | 193.974 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MSS Hundstrup Holding ApS (CVR 41921358)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkervirksomhed, møbler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.