SPL Invest ApS
CVR 43 78 08 08 · Holstebro · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SPL Invest ApS har CVR-nummer 43780808. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Elkjærvej 100, 7500 Holstebro. Stiftet: 13. januar 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -30.095 kr., årets resultat 148.248 kr., egenkapital 9.886.886 kr., aktiver i alt 28.617.293 kr. Soliditetsgraden på 34,5 % er lavere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 148.248 kr. er højere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SPL Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Elkjærvej 100, 7500 Holstebro
- Kommune
- HOLSTEBRO
- Stiftet
- 13 Jan 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i helt eller delvist ejede datterselskaber samt at eje ejendomme
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-04-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43780808 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Elkjærvej 100, 7500 Holstebro
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,5%
▼ 0,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,12
▼ 1,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
34,5%
▼ 17,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-35,6%
▼ 35,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -30.095 | 164.557 | -609.218 |
| Resultat før skat | 192.997 | 296.528 | -621.357 |
| Årets resultat | 148.248 | 230.191 | -491.554 |
| Egenkapital | 9.886.886 | 9.738.638 | 9.508.446 |
| Aktiver i alt | 28.617.293 | 18.572.616 | 14.778.693 |
| Omsætningsaktiver | 368.912 | 15.860.980 | 12.067.057 |
| Kortfristet gæld | 3.004.504 | 8.833.978 | 5.270.247 |
| Gæld i alt | 28.617.293 | 8.833.978 | 5.270.247 |
| Soliditetsgrad | 34.5% | 52.4% | 64.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Scan-Plast Latvia LSEZ SIA Siden 13 Jan 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Uffe Svalgaard Siden 7 Feb 2025Direktør
Produktionsenheder
1SPL Invest ApS
P-nr. 1028931448
Elkjærvej 100, 7500 Holstebro
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -21.797 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -568.571 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SPL Invest ApS (CVR 43780808)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, ejendomme, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.