Spøttrup elementfabrik ApS
CVR 44 02 63 33 · Spøttrup · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Spøttrup elementfabrik ApS har CVR-nummer 44026333. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (branchekode 251100). Adresse: Industrivej 5, 7860 Spøttrup. Stiftet: 27. april 2023. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.063.276 kr., årets resultat 983.912 kr., egenkapital 1.285.257 kr., aktiver i alt 3.323.855 kr. Soliditetsgraden på 38,7 % er lavere end hos 55 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 983.912 kr. er højere end hos 67 % af de 421 virksomheder i branchen «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 223 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Spøttrup elementfabrik ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
- Adresse
- Industrivej 5, 7860 Spøttrup
- Kommune
- SKIVE
- Antal ansatte
- 5
- Telefon
- 31207141
- Stiftet
- 27 Apr 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- produktionsvirksomhed inden for metalforarbejdning og byggeri
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-04-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44026333 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrivej 5, 7860 Spøttrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
76,6%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,45
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
38,7%
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
519,0%
▲ 519,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
421 virksomheder i «Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.063.276 | 949.094 | 1.659.260 |
| Resultat før skat | 1.270.087 | -256.842 | 639.029 |
| Årets resultat | 983.912 | -234.842 | 496.187 |
| Egenkapital | 1.285.257 | — | — |
| Aktiver i alt | 3.323.855 | — | — |
| Omsætningsaktiver | 2.951.173 | — | — |
| Kortfristet gæld | 2.038.598 | — | — |
| Gæld i alt | 2.038.598 | — | — |
| Soliditetsgrad | 38.7% | — | — |
| Ansatte (gns.) | 0 | 4 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Interbyg Holding ApS Siden 27 Apr 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Martin Nørgaard Siden 27 Apr 2023Direktør
Produktionsenheder
1Spøttrup elementfabrik ApS
P-nr. 1029273363
Industrivej 5, 7860 Spøttrup
Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
👥 5 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Interbyg Holding ApS (CVR 38725173)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver metalforarbejdning, produktionsvirksomhed, metalkonstruktioner.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.