SPORT24 Aars ApS
CVR 29 15 44 30 · Aars · Detailhandel med sports- og fritidsudstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SPORT24 Aars ApS har CVR-nummer 29154430. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (branchekode 476310). Adresse: Himmerlandsgade 56, 9600 Aars. Stiftet: 1. november 2005. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.727.002 kr., årets resultat 581.796 kr., egenkapital 2.239.337 kr., aktiver i alt 3.597.174 kr. Soliditetsgraden på 62,3 % er højere end hos 72 % af de 724 virksomheder i branchen «Detailhandel med sports- og fritidsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 581.796 kr. er højere end hos 88 % af de 724 virksomheder i branchen «Detailhandel med sports- og fritidsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SPORT24 Aars ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (476310)
- Adresse
- Himmerlandsgade 56, 9600 Aars
- Kommune
- VESTHIMMERLANDS
- Antal ansatte
- 8
- Stiftet
- 1 Nov 2005
- Selskabskapital
- 249.000 DKK
- Formål
- detailforretning samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-08-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29154430 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Himmerlandsgade 56, 9600 Aars
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,0%
▼ 4,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,51
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
62,3%
▲ 7,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
15,7%
▲ 15,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
724 virksomheder i «Detailhandel med sports- og fritidsudstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.727.002 | 2.545.450 | 2.443.993 | 2.381.781 | 2.069.020 |
| Resultat før skat | 745.892 | 644.591 | 620.436 | 645.993 | 457.176 |
| Årets resultat | 581.796 | 502.781 | 483.941 | 503.785 | 356.602 |
| Egenkapital | 2.239.337 | 1.657.541 | 1.399.740 | 915.799 | 412.014 |
| Aktiver i alt | 3.597.174 | 3.013.742 | 2.471.356 | 2.728.244 | 3.442.401 |
| Omsætningsaktiver | 3.413.862 | 2.963.742 | 2.371.356 | 2.566.209 | 3.220.919 |
| Kortfristet gæld | 1.357.837 | 1.356.201 | 1.071.616 | 1.804.622 | 3.013.698 |
| Gæld i alt | 1.357.837 | 1.356.201 | 1.071.616 | 1.804.622 | 3.013.698 |
| Soliditetsgrad | 62.3% | 55% | 56.6% | 33.6% | 12% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
VALSGÅRD HOLDING ApS Siden 1 Aug 202433,33% Ejer
-
TSD Holding ApS Siden 9 Sep 202450% Ejer
Ledelse
1-
Thomas Stubberup Dissing Siden 1 Aug 2024Direktør
Produktionsenheder
1SPORT24 Aars ApS
P-nr. 1011794072
Himmerlandsgade 56, 9600 Aars
Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (476310)
👥 8 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VALSGÅRD HOLDING ApS (CVR 29820694)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver detailforretning, fritidsudstyr, sports.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.