SPOTPRODUCTION A/S
CVR 13 70 38 33 · Ebeltoft · Produktion af film, videoer og TV-programmer · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SPOTPRODUCTION A/S har CVR-nummer 13703833. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Produktion af film, videoer og TV-programmer (branchekode 591100). Adresse: Maltvej 8, 8400 Ebeltoft. Stiftet: 1. december 1989. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 1.967.551 kr., årets resultat 130.633 kr., egenkapital 2.530.319 kr., aktiver i alt 3.650.006 kr. Soliditetsgraden på 69,3 % er højere end hos 73 % af de 1.150 virksomheder i branchen «Produktion af film, videoer og TV-programmer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 130.633 kr. er højere end hos 77 % af de 1.150 virksomheder i branchen «Produktion af film, videoer og TV-programmer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 66 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SPOTPRODUCTION A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Produktion af film, videoer og TV-programmer (591100)
- Adresse
- Maltvej 8, 8400 Ebeltoft
- Kommune
- SYDDJURS
- Antal ansatte
-
2
2007 2018
- Telefon
- 70215100
- Stiftet
- 1 Dec 1989
- Selskabskapital
- 1.800.000 DKK
- Formål
- handel og industri
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren eller af den samlede bestyrelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-11-02
- Binavne
- SPOT-PRODUCTION A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK13703833 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Maltvej 8, 8400 Ebeltoft
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,2%
▼ 53,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,32
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
69,3%
▲ 3,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-94,7%
▼ 94,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1150 virksomheder i «Produktion af film, videoer og TV-programmer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.967.551 | 5.735.008 | 1.791.170 | 4.813.221 | 4.022.257 |
| Resultat før skat | 170.773 | 3.178.449 | -511.689 | 2.441.275 | 1.134.376 |
| Årets resultat | 130.633 | 2.476.434 | -400.923 | 1.903.385 | 883.030 |
| Egenkapital | 2.530.319 | 4.199.686 | 1.723.252 | 4.124.176 | 3.220.790 |
| Aktiver i alt | 3.650.006 | 6.412.875 | 3.246.794 | 6.113.593 | 5.152.933 |
| Omsætningsaktiver | 3.582.215 | 6.316.445 | 3.121.723 | 5.893.640 | — |
| Kortfristet gæld | 1.079.712 | 1.629.892 | 1.523.542 | 1.442.676 | — |
| Gæld i alt | 1.119.687 | 2.213.188 | 1.523.542 | 1.989.418 | 5.152.933 |
| Soliditetsgrad | 69.3% | 65.5% | 53.1% | 67.5% | 62.5% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
RUBEN RUBANI ApS Siden 30 Jun 2014100% Ejer
Ledelse
4-
Jan Ruben Rubani Siden 1 Apr 2026Bestyrelsesmedlem
-
Jan Ruben Rubani Siden 1 Apr 2026Adm. dir.
-
Nicolai Wendelin Højgaard Siden 10 Oct 2024Bestyrelsesmedlem
-
Joachim Rubani Siden 1 Apr 2026Formand
Produktionsenheder
1SPOTPRODUCTION A/S
P-nr. 1000610185
Maltvej 8, 8400 Ebeltoft
Produktion af film, videoer og TV-programmer (591100)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RUBEN RUBANI ApS (CVR 33966121)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver videoer, programmer, film.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.