St. Sandfeld ApS
CVR 20 08 79 94 · Herning · Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
St. Sandfeld ApS har CVR-nummer 20087994. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter (branchekode 021000). Adresse: Dalgasgade 21, 1., 7400 Herning. Stiftet: 21. maj 1997. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -292.979 kr., årets resultat 36.125.736 kr., egenkapital 443.090.788 kr., aktiver i alt 455.325.356 kr. Soliditetsgraden på 97,3 % er højere end hos 79 % af de 525 virksomheder i branchen «Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 36.125.736 kr. er højere end hos 99 % af de 525 virksomheder i branchen «Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som St. Sandfeld ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter (021000)
- Adresse
- Dalgasgade 21, 1., 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
3
1998 2018
- Telefon
- 70277375
- Stiftet
- 21 May 1997
- Selskabskapital
- 5.000.000 DKK
- Formål
- erhvervsmæssig virksomhed, herunder med skovdrift og administration
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-08-26
- Binavne
- Stubkjær ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20087994 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dalgasgade 21, 1., 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,2%
▲ 1,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,20
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,3%
▲ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
35,2%
▲ 35,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
525 virksomheder i «Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -292.979 | 5.798.175 | -321.217 | -8.672 | -502.675 |
| Resultat før skat | 35.675.092 | 27.494.229 | 16.324.337 | 21.170.583 | 17.722.080 |
| Årets resultat | 36.125.736 | 26.729.450 | 16.661.241 | 20.778.382 | 20.255.032 |
| Egenkapital | 443.090.788 | 406.965.052 | 380.235.602 | 403.574.361 | 382.795.979 |
| Aktiver i alt | 455.325.356 | 419.536.040 | 389.718.993 | 404.451.046 | 383.931.609 |
| Omsætningsaktiver | 14.740.559 | 12.123.267 | 22.885.862 | 39.770.225 | 22.234.864 |
| Kortfristet gæld | 12.234.568 | 12.570.988 | 9.483.391 | 876.685 | 1.135.630 |
| Gæld i alt | 12.234.568 | 12.570.988 | 9.483.391 | 876.685 | 1.135.630 |
| Soliditetsgrad | 97.3% | 97% | 97.6% | 99.8% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
STUBKJÆR INVEST ApS Siden 5 Aug 2026100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Stubkjær Sørensen Siden 21 May 1997Direktør
Produktionsenheder
1St. Sandfeld ApS
P-nr. 1004288626
Dalgasgade 21, 1., 7400 Herning
Dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter (021000)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Stubkjær Family Holding ApS (CVR 42556351)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver skovdrift, erhvervsmæssig, skovbrugsaktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.