Stål 2020 Invest ApS
CVR 41 23 20 99 · Gørlev · Investering for egen regning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Stål 2020 Invest ApS har CVR-nummer 41232099. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Investering for egen regning (branchekode 649910). Adresse: Krogvejen 40, 4281 Gørlev. Stiftet: 10. marts 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -35.195 kr., årets resultat 1.280.652 kr., egenkapital 5.401.946 kr., aktiver i alt 16.678.230 kr. Soliditetsgraden på 32,4 % er lavere end hos 77 % af de 8.769 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.280.652 kr. er højere end hos 82 % af de 8.769 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Stål 2020 Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Investering for egen regning (649910)
- Adresse
- Krogvejen 40, 4281 Gørlev
- Kommune
- KALUNDBORG
- Telefon
- 71990788
- jr@staalkompagniet.dk
- Stiftet
- 10 Mar 2020
- Selskabskapital
- 45.000 DKK
- Formål
- inden for investering og handel i øvrigt
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-03-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41232099 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300GHU8QZLC40G647
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Krogvejen 40, 4281 Gørlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,7%
▼ 19,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,48
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
32,4%
▲ 14,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-27,6%
▼ 27,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
8769 virksomheder i «Investering for egen regning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -35.195 | -26.309 | -55.682 | -60.355 | -30.308 |
| Resultat før skat | 1.313.827 | 2.243.831 | 2.314.204 | -714.647 | 1.226.238 |
| Årets resultat | 1.280.652 | 1.769.165 | 1.781.801 | -560.030 | 956.100 |
| Egenkapital | 5.401.946 | 4.121.295 | 2.352.130 | 570.329 | 1.130.359 |
| Aktiver i alt | 16.678.230 | 23.073.080 | 13.585.448 | 7.519.454 | 7.848.744 |
| Omsætningsaktiver | 16.678.230 | 23.073.080 | 13.585.448 | 7.519.454 | 7.848.744 |
| Kortfristet gæld | 11.276.284 | 18.951.785 | 11.233.318 | 6.949.125 | 6.718.385 |
| Gæld i alt | 11.276.284 | 18.951.785 | 11.233.318 | 6.949.125 | 6.718.385 |
| Soliditetsgrad | 32.4% | 17.9% | 17.3% | 7.6% | 14.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
HP Holding Dalby II ApS Siden 10 Dec 202533,33% Ejer
-
SPJ Holding Assentorp II ApS Siden 10 Dec 202533,33% Ejer
-
JR Holding Slagelse II ApS Siden 10 Dec 202533,33% Ejer
Ledelse
3-
Jan Rasmussen Siden 10 Mar 2020Direktør
-
Henning Plambæk Siden 10 Mar 2020Direktør
-
Søren Peter Jensen Siden 10 Mar 2020Direktør
Produktionsenheder
1Stål 2020 Invest ApS
P-nr. 1025651118
Krogvejen 40, 4281 Gørlev
Investering for egen regning (649910)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | -702.805 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.227.976 DKK | 270.138 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 165.691 DKK | 36.432 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CVR 44428784
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver regning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.