STÅL HOLDING ApS
CVR 33 64 07 81 · Brædstrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
STÅL HOLDING ApS har CVR-nummer 33640781. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Søbækvej 12, 8740 Brædstrup. Stiftet: 24. april 2011. Status: ophørt 24. september 2026. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -108.304 kr., årets resultat 431.336 kr., egenkapital 25.573.212 kr., aktiver i alt 25.643.757 kr. Soliditetsgraden på 99,7 % er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 431.336 kr. er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STÅL HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Søbækvej 12, 8740 Brædstrup
- Kommune
- HORSENS
- Stiftet
- 24 Apr 2011
- Ophørt
- 24 Sep 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33640781 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300LUXMFQ8HY7N966
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Søbækvej 12, 8740 Brædstrup
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,7%
▲ 0,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
76,97
▼ 184,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,7%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
88,6%
▲ 88,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -108.304 | -88.876 | — | — | — |
| Resultat før skat | 552.553 | 324.737 | 478.210 | -603.955 | 20.304.841 |
| Årets resultat | 431.336 | 228.692 | 373.003 | -470.876 | 19.594.307 |
| Egenkapital | 25.573.212 | 26.641.876 | 27.913.184 | 29.040.181 | 35.811.057 |
| Aktiver i alt | 25.643.757 | 26.671.159 | 27.940.483 | 29.068.471 | 35.884.174 |
| Omsætningsaktiver | 5.429.613 | 7.667.610 | 19.784.769 | 21.758.469 | 23.322.643 |
| Kortfristet gæld | 70.545 | 29.283 | 27.299 | 28.290 | 73.117 |
| Gæld i alt | 70.545 | 29.283 | 27.299 | 28.290 | 73.117 |
| Soliditetsgrad | 99.7% | 99.9% | 99.9% | 99.9% | 99.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 199.365 DKK | 35.228 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -603.955 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.229.719 DKK | 695.494 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 9.750.328 DKK | 2.139.240 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STÅL HOLDING ApS (CVR 33640781)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
19 Oct 2026UNDERFRIVILLIGLIKVIDATION → OPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms