STÅL og TEKNIK ApS
CVR 29 77 84 85 · Fårevejle · Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STÅL og TEKNIK ApS har CVR-nummer 29778485. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. (branchekode 259900). Adresse: Højgårdsvej 5, 4540 Fårevejle. Stiftet: 17. august 2006. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 1.336.876 kr., årets resultat 296.117 kr., egenkapital 578.136 kr., aktiver i alt 1.923.297 kr. Soliditetsgraden på 30,1 % er lavere end hos 75 % af de 314 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 296.117 kr. er lavere end hos 51 % af de 314 virksomheder i branchen «Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 45 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STÅL og TEKNIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. (259900)
- Adresse
- Højgårdsvej 5, 4540 Fårevejle
- Kommune
- ODSHERRED
- Antal ansatte
-
1
2006 2018
- Telefon
- 59654930
- Stiftet
- 17 Aug 2006
- Selskabskapital
- 20.000 DKK
- Formål
- handels- og håndværksvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen, bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-04-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29778485 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Højgårdsvej 5, 4540 Fårevejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
51,2%
▼ 19,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,46
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
30,1%
▲ 20,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
49,2%
▲ 49,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
314 virksomheder i «Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.336.876 | 923.882 | 1.093.661 | 1.423.041 | 710.033 |
| Resultat før skat | 380.632 | 255.183 | 237.789 | 573.151 | -113.479 |
| Årets resultat | 296.117 | 198.536 | 183.880 | 436.714 | -89.041 |
| Egenkapital | 578.136 | 282.019 | 83.482 | -100.398 | -537.112 |
| Aktiver i alt | 1.923.297 | 3.074.246 | 3.067.160 | 2.698.419 | 1.918.039 |
| Omsætningsaktiver | 1.737.237 | 2.721.029 | 2.533.343 | 1.984.002 | 1.103.039 |
| Kortfristet gæld | 1.191.283 | 2.633.738 | 2.798.658 | 2.667.706 | 2.287.940 |
| Gæld i alt | 1.324.722 | 2.722.864 | 2.881.818 | 2.667.706 | 2.287.940 |
| Soliditetsgrad | 30.1% | 9.2% | 2.7% | -3.7% | -28% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
HFP HOLDING ApS Siden 17 Aug 2006100% Ejer
Ledelse
4-
Henrik Falk Poulsen Siden 17 Aug 2006Bestyrelsesmedlem
-
Henrik Falk Poulsen Siden 17 Aug 2006Direktør
-
Kim Søderlund Kofod Siden 5 Apr 2022Formand
-
Mike Falk Poulsen Siden 25 Mar 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1STÅL og TEKNIK ApS
P-nr. 1002579142
Højgårdsvej 5, 4540 Fårevejle
Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n. (259900)
👥 1 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Stål og Teknik ApS (tidligere Vensild)
Højgårdsvej 5, 4540 Fårevejle
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Odsherred Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: HFP HOLDING ApS (CVR 29769451)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværksvirksomhed, metalprodukter, færdige.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.