Stala ApS
CVR 42 64 02 04 · Gilleleje · Bogføring og revision; skatterådgivning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Stala ApS har CVR-nummer 42640204. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Bogføring og revision; skatterådgivning (branchekode 692000). Adresse: Havnevej 22B, 3250 Gilleleje. Stiftet: 31. august 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 14. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 7.044.428 kr., årets resultat 621.966 kr., egenkapital 1.454.048 kr., aktiver i alt 3.064.487 kr. Soliditetsgraden på 47,4 % er lavere end hos 60 % af de 3.113 virksomheder i branchen «Bogføring og revision; skatterådgivning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 621.966 kr. er højere end hos 82 % af de 3.113 virksomheder i branchen «Bogføring og revision; skatterådgivning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 67 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Stala ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
- Adresse
- Havnevej 22B, 3250 Gilleleje
- Kommune
- GRIBSKOV
- Antal ansatte
- 14
- Stiftet
- 31 Aug 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-08-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42640204 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Havnevej 22B, 3250 Gilleleje
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
42,8%
▼ 10,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,02
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
47,4%
▲ 1,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
21,6%
▲ 21,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
3113 virksomheder i «Bogføring og revision; skatterådgivning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.044.428 | 4.206.964 | 2.710.292 | 2.467.694 |
| Resultat før skat | 788.696 | 699.260 | 404.070 | 106.116 |
| Årets resultat | 621.966 | 511.434 | 331.722 | 82.576 |
| Egenkapital | 1.454.048 | 965.732 | 454.298 | 122.576 |
| Aktiver i alt | 3.064.487 | 2.079.937 | 1.183.571 | 441.664 |
| Omsætningsaktiver | 1.616.075 | 1.426.025 | 769.771 | 441.664 |
| Kortfristet gæld | 1.586.635 | 870.500 | 414.366 | 319.088 |
| Gæld i alt | 1.586.635 | 1.083.227 | 729.273 | 319.088 |
| Soliditetsgrad | 47.4% | 46.4% | 38.4% | 27.8% |
| Ansatte (gns.) | 11 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Stefan Mogensen Siden 31 Aug 202150% Ejer
-
Tina Bjørstrup Mogensen Siden 31 Aug 202150% Ejer
Ledelse
1-
Stefan Mogensen Siden 31 Aug 2021Direktør
Produktionsenheder
2Stala ApS
P-nr. 1027487587
Havnevej 22B, 3250 Gilleleje
Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
👥 6 ansatte
Stala ApS
P-nr. 1028591760
Agernvej 4, 3490 Kvistgård
Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 648.386 DKK | 142.626 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 365.295 DKK | 80.344 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 106.956 DKK | 23.518 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Stala ApS (CVR 42640204)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver skatterådgivning, revision, bogføring.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.