STAMPE & CO. ApS
CVR 27 07 79 78 · Silkeborg · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STAMPE & CO. ApS har CVR-nummer 27077978. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (branchekode 702000). Adresse: Jernbanevej 11, 8600 Silkeborg. Stiftet: 21. marts 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 381.591 kr., årets resultat 1.786 kr., egenkapital 6.372.493 kr., aktiver i alt 6.533.272 kr. Soliditetsgraden på 97,5 % er højere end hos 85 % af de 11.946 virksomheder i branchen «Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.786 kr. er lavere end hos 57 % af de 11.946 virksomheder i branchen «Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 8 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STAMPE & CO. ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
- Adresse
- Jernbanevej 11, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Antal ansatte
-
2
2005 2018
- Stiftet
- 21 Mar 2003
- Selskabskapital
- 250.000 DKK
- Formål
- besidde anparter eller aktier i andre selskaber og investering i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-08-23
- Binavne
- KASA-DK ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27077978 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 549300BXDC9UV6BLVQ09
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jernbanevej 11, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,0%
▼ 1,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
20,55
▲ 4,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,5%
▲ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-98,3%
▼ 98,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
11946 virksomheder i «Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 381.591 | 413.076 | 351.292 | 380.206 | 1.008.246 |
| Resultat før skat | 3.279 | 138.894 | 545.228 | -930.389 | 1.108.894 |
| Årets resultat | 1.786 | 107.126 | 492.428 | -974.037 | 893.423 |
| Egenkapital | 6.372.493 | 6.505.707 | 6.520.581 | 6.145.952 | 7.234.390 |
| Aktiver i alt | 6.533.272 | 6.721.616 | 6.640.423 | 6.742.924 | 9.903.952 |
| Omsætningsaktiver | 3.303.276 | 3.491.620 | 3.923.976 | — | — |
| Kortfristet gæld | 160.779 | 215.909 | 119.842 | 596.972 | 2.669.562 |
| Gæld i alt | 160.779 | 215.909 | 119.842 | 596.972 | 2.669.562 |
| Soliditetsgrad | 97.5% | 96.8% | 98.2% | 91.1% | 73% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Stampe Hansen Siden 25 Mar 2003100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Stampe Hansen Siden 21 Mar 2003Direktør
Produktionsenheder
1STAMPE & CO. ApS
P-nr. 1009775052
Jernbanevej 11, 8600 Silkeborg
Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
👥 2 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 144.483 DKK | 31.194 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 240.034 DKK | 52.634 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -311.226 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 836.989 DKK | 184.118 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 17.315 DKK | 3.806 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STAMPE & CO. ApS (CVR 27077978)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.