Stanbury Invest ApS
CVR 40 95 14 74 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Stanbury Invest ApS har CVR-nummer 40951474. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Friis Hansens Vej 5, 7100 Vejle. Stiftet: 15. november 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -7.425 kr., årets resultat 696.114 kr., egenkapital 1.002.611 kr., aktiver i alt 1.123.111 kr. Soliditetsgraden på 89,3 % er højere end hos 50 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 696.114 kr. er højere end hos 78 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Stanbury Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Friis Hansens Vej 5, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 15 Nov 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i selskaber, investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-11-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40951474 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500B3C9015F8A5510
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Friis Hansens Vej 5, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
69,4%
▲ 7,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,08
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
89,3%
▲ 29,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
174,4%
▲ 174,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.425 | -4.944 | -4.072 | -3.588 | -2.954 |
| Resultat før skat | 696.114 | 253.730 | 130.761 | -2.279 | -2.469 |
| Årets resultat | 696.114 | 253.730 | 130.387 | -2.719 | -2.469 |
| Egenkapital | 1.002.611 | 406.497 | 152.767 | 22.380 | 25.099 |
| Aktiver i alt | 1.123.111 | 677.197 | 621.580 | 606.043 | 239.779 |
| Omsætningsaktiver | 9.402 | 123.455 | 255.403 | 402.132 | 4.452 |
| Kortfristet gæld | 120.500 | 270.700 | 468.813 | 583.663 | 214.680 |
| Gæld i alt | 120.500 | 270.700 | 468.813 | 583.663 | 214.680 |
| Soliditetsgrad | 89.3% | 60% | 24.6% | 3.7% | 10.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Østergaard Stanbury Siden 15 Nov 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Østergaard Stanbury Siden 15 Nov 2019Direktør
Produktionsenheder
1Stanbury Invest ApS
P-nr. 1025257223
Friis Hansens Vej 5, 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -28.711 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.798 DKK | 17 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.000 DKK | 13 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -4.472 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -10.086 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Stanbury Invest ApS (CVR 40951474)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.