Stankovic Holding ApS
CVR 40 08 62 50 · Horsens · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Stankovic Holding ApS har CVR-nummer 40086250. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Solvangsalle 15, 8700 Horsens. Stiftet: 11. december 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juni 2025 – 31. maj 2026): bruttofortjeneste -3.435 kr., årets resultat -26.529 kr., egenkapital 133.201 kr., aktiver i alt 155.472 kr. Soliditetsgraden på 85,7 % er lavere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -26.529 kr. er lavere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Stankovic Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Solvangsalle 15, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Stiftet
- 11 Dec 2018
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- besidde aktier, anparter og i øvrigt værdipapirer i danske selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-10-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40086250 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Solvangsalle 15, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-19,9%
▼ 19,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,53
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
85,7%
▼ 14,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-56.544,7%
▼ 56.544,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.435 | 0 | — | 0 | — |
| Resultat før skat | -26.529 | 47 | -236 | -1.384 | 127.379 |
| Årets resultat | -26.529 | 47 | -236 | -1.384 | 127.379 |
| Egenkapital | 133.201 | 159.731 | 159.684 | 159.920 | 161.305 |
| Aktiver i alt | 155.472 | 159.731 | 159.684 | 159.920 | 161.305 |
| Omsætningsaktiver | 145.472 | 159.731 | 159.684 | 159.920 | 161.305 |
| Kortfristet gæld | 22.271 | — | — | 0 | — |
| Gæld i alt | 22.271 | 159.731 | 0 | 0 | 161.305 |
| Soliditetsgrad | 85.7% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Aleksandar Stankovic Siden 11 Dec 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Aleksandar Stankovic Siden 11 Dec 2018Direktør
Produktionsenheder
1Stankovic Holding ApS
P-nr. 1024207184
Solvangsalle 15, 8700 Horsens
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.384 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -4.000 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Stankovic Holding ApS (CVR 40086250)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver danske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.