STAUN HOLDING ApS
CVR 31 28 37 01 · Køge · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STAUN HOLDING ApS har CVR-nummer 31283701. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Bjerggade 13, 2., 4600 Køge. Stiftet: 5. marts 2008. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 200.926 kr., årets resultat 1.645.481 kr., egenkapital 14.499.414 kr., aktiver i alt 16.444.985 kr. Soliditetsgraden på 88,2 % er lavere end hos 51 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.645.481 kr. er højere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 176 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STAUN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Bjerggade 13, 2., 4600 Køge
- Kommune
- KØGE
- Stiftet
- 5 Mar 2008
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- investerings- og finansieringsvirksomhed, herunder eje anparter og aktier, samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2008-03-06
- Sekundære brancher
- Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31283701 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 254900LPZPO3OUMTSP40
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bjerggade 13, 2., 4600 Køge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,3%
▲ 9,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
8,59
▲ 1,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
88,2%
▲ 2,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
806,2%
▲ 806,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 200.926 | 72.912 | 376.377 | 937.333 | 1.664.795 |
| Resultat før skat | 1.998.097 | 206.769 | 388.112 | 687.235 | 2.952.641 |
| Årets resultat | 1.645.481 | 181.579 | 266.364 | 568.919 | 2.350.589 |
| Egenkapital | 14.499.414 | 12.853.933 | 12.672.353 | 12.405.989 | 11.743.370 |
| Aktiver i alt | 16.444.985 | 14.985.285 | 16.429.470 | 16.775.383 | 17.346.550 |
| Omsætningsaktiver | 4.650.270 | 3.254.683 | 5.003.257 | 1.898.765 | 3.084.267 |
| Kortfristet gæld | 541.348 | 449.934 | 1.827.124 | 2.264.887 | 3.245.685 |
| Gæld i alt | 1.945.571 | 2.131.352 | 3.757.117 | 4.369.394 | 5.603.180 |
| Soliditetsgrad | 88.2% | 85.8% | 77.1% | 74% | 67.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Leif Per Staun Siden 5 Mar 2008100% Ejer
Ledelse
1-
Leif Per Staun Siden 5 Mar 2008Direktør
Produktionsenheder
1STAUN HOLDING ApS
P-nr. 1014261288
Bjerggade 13, 2., 4600 Køge
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 114.533 DKK | 25.190 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 553.441 DKK | 121.748 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 537.867 DKK | 118.316 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.736.617 DKK | 602.052 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.857.227 DKK | 408.584 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STAUN HOLDING ApS (CVR 31283701)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver finansieringsvirksomhed, investerings.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.