Stausgaard Activities ApS
CVR 37 21 44 42 · Sæby · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Stausgaard Activities ApS har CVR-nummer 37214442. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skovalleen 4, 9300 Sæby. Stiftet: 5. november 2015. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 1.049.000 kr., egenkapital 9.555.094 kr., aktiver i alt 11.732.278 kr. Soliditetsgraden på 81,4 % er lavere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.049.000 kr. er højere end hos 83 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Stausgaard Activities ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skovalleen 4, 9300 Sæby
- Kommune
- FREDERIKSHAVN
- Stiftet
- 5 Nov 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- gennem datterselskaber, investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2015-11-05
- Sekundære brancher
- Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37214442 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 894500X3WHY8O6WNLK03
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skovalleen 4, 9300 Sæby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,0%
▼ 16,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,04
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
81,4%
▲ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-55,7%
▼ 55,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 1.026.689 | 2.343.573 | 3.684.957 | -255.055 | 2.430.183 |
| Årets resultat | 1.049.000 | 2.365.549 | 3.704.853 | -250.880 | 2.432.852 |
| Egenkapital | 9.555.094 | 8.506.094 | 6.140.546 | 2.435.693 | 2.686.573 |
| Aktiver i alt | 11.732.278 | 10.608.992 | 8.140.214 | 4.285.568 | 2.803.341 |
| Omsætningsaktiver | 87.108 | 161.939 | 563.659 | — | — |
| Kortfristet gæld | 2.177.184 | 2.102.898 | 1.999.668 | 1.849.875 | 116.768 |
| Gæld i alt | 2.177.184 | 2.102.898 | 1.999.668 | 1.849.875 | 116.768 |
| Soliditetsgrad | 81.4% | 80.2% | 75.4% | 56.8% | 95.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Walther Stausgaard Siden 5 Nov 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Walther Stausgaard Siden 5 Nov 2015Direktør
Produktionsenheder
1Stausgaard Activities ApS
P-nr. 1020878734
Skovalleen 4, 9300 Sæby
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -110.932 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -6.331 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -6.769 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Stausgaard Activities ApS (CVR 37214442)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver gennem, skatterådgivning, revision.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.