STAVNSKÆR FRAGT A/S
CVR 30 71 02 66 · Hillerød · Vejgodstransport · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STAVNSKÆR FRAGT A/S har CVR-nummer 30710266. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Vejgodstransport (branchekode 494100). Adresse: Rønnekrogen 15, 3400 Hillerød. Stiftet: 6. juli 2007. Status: aktiv. Antal ansatte: 72. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 49.952.090 kr., årets resultat 973.552 kr., egenkapital 9.399.467 kr., aktiver i alt 21.335.363 kr. Soliditetsgraden på 44,1 % er højere end hos 54 % af de 2.289 virksomheder i branchen «Vejgodstransport», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 973.552 kr. er højere end hos 82 % af de 2.289 virksomheder i branchen «Vejgodstransport», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 5 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STAVNSKÆR FRAGT A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Vejgodstransport (494100)
- Adresse
- Rønnekrogen 15, 3400 Hillerød
- Kommune
- HILLERØD
- Antal ansatte
-
72
2007 2018
- Telefon
- 48400500
- stavnskaer@stavnskaer.nu
- Hjemmeside
- www.stavnskaer.nu
- Stiftet
- 6 Jul 2007
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- fragt- og vognmandsvirksomhed og anden dermed belægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den administrerende direktør alene eller af alle bestyrelsesmedlemmerne i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-08-01
- Binavne
- KJ FRAGT A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK30710266 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500E1FDSB1D443D20
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rønnekrogen 15, 3400 Hillerød
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.stavnskaer.nu Hjemmeside https://www.stavnskaer.nu
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,4%
▲ 0,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,39
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,1%
▲ 2,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
12,6%
▲ 12,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2289 virksomheder i «Vejgodstransport»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 49.952.090 | 52.525.633 | 48.967.763 | 50.409.225 | 45.720.337 |
| Resultat før skat | 1.467.241 | 1.133.607 | 1.769.468 | 4.318.381 | 2.789.905 |
| Årets resultat | 973.552 | 864.660 | 1.302.474 | 3.333.507 | 2.144.733 |
| Egenkapital | 9.399.467 | 9.125.916 | 9.161.255 | 8.508.782 | 5.325.275 |
| Aktiver i alt | 21.335.363 | 21.902.596 | 21.944.257 | 23.473.285 | 18.665.913 |
| Omsætningsaktiver | 11.899.409 | 11.835.889 | 12.041.622 | 13.868.382 | 14.159.978 |
| Kortfristet gæld | 8.531.413 | 9.536.510 | 9.594.166 | 11.372.933 | 9.841.225 |
| Gæld i alt | 11.791.990 | 12.776.680 | 12.783.002 | 14.964.503 | 13.340.638 |
| Soliditetsgrad | 44.1% | 41.7% | 41.7% | 36.2% | 28.5% |
| Ansatte (gns.) | 73 | 76 | 71 | 69 | 72 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
j. Stavnskær Holding ApS Siden 3 Aug 2016100% Ejer
Ledelse
5-
Erik Stavnskær Siden 1 Aug 2016Næstformand
-
Søren Severin Stavnskær Siden 4 Oct 2019Bestyrelsesmedlem
-
Jesper Stavnskær Siden 1 Aug 2016Bestyrelsesmedlem
-
Jesper Stavnskær Siden 1 Dec 2012Adm. dir.
-
Karina Stavnskær Siden 1 Aug 2016Formand
Produktionsenheder
2STAVNSKÆR FRAGT A/S
P-nr. 1013440278
Rønnekrogen 15, 3400 Hillerød
Vejgodstransport (494100)
👥 73 ansatte
Stavnskær Fragt
P-nr. 1019676737
Letland Alle 3, 2630 Taastrup
Vejgodstransport (494100)
👥 1 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: j. Stavnskær Holding ApS (CVR 37914231)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver belægtet, fragt, vognmandsvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.