STEELTEC ODENSE ApS
CVR 24 23 35 10 · Odense S · Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STEELTEC ODENSE ApS har CVR-nummer 24233510. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (branchekode 289300). Adresse: Kratholmvej 36, 5260 Odense S. Stiftet: 1. januar 1999. Status: aktiv. Antal ansatte: 31. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 13.304.039 kr., årets resultat 121.221 kr., egenkapital 4.457.054 kr., aktiver i alt 16.926.406 kr. Soliditetsgraden på 26,3 % er lavere end hos 65 % af de 148 virksomheder i branchen «Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 121.221 kr. er lavere end hos 59 % af de 148 virksomheder i branchen «Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 7 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STEELTEC ODENSE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (289300)
- Adresse
- Kratholmvej 36, 5260 Odense S
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
31
1999 2018
- Telefon
- 66152548
- steeltec@steeltec.dk
- Hjemmeside
- www.steeltec.dk
- Stiftet
- 1 Jan 1999
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel, produktion og anden virksomhed, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren sammen med et medlem af bestyrelsen, eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-10-01
- Sekundære brancher
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK24233510 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kratholmvej 36, 5260 Odense S
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.steeltec.dk Hjemmeside https://steeltec.dk/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (16. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,7%
▼ 18,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,84
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
26,3%
▼ 14,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-91,2%
▼ 91,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
148 virksomheder i «Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 13.304.039 | 12.459.470 | 12.408.751 | 9.877.170 | 9.142.565 |
| Resultat før skat | 160.852 | 1.772.838 | 3.058.324 | 1.494.824 | 1.904.863 |
| Årets resultat | 121.221 | 1.381.399 | 2.386.997 | 1.162.423 | 1.488.127 |
| Egenkapital | 4.457.054 | 6.464.539 | 4.983.140 | 3.346.143 | 2.558.721 |
| Aktiver i alt | 16.926.406 | 16.037.266 | 8.502.747 | 6.842.380 | 6.852.385 |
| Omsætningsaktiver | 4.052.439 | 4.073.483 | 6.972.870 | 5.029.870 | 5.448.169 |
| Kortfristet gæld | 4.807.496 | 3.624.832 | 3.484.090 | 3.436.539 | 3.881.910 |
| Gæld i alt | 12.325.561 | 9.466.839 | 3.484.090 | 3.436.539 | 4.222.573 |
| Soliditetsgrad | 26.3% | 40.3% | 58.6% | 48.9% | 37.3% |
| Ansatte (gns.) | 18 | 24 | 21 | 18 | 17 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
STEELTEC ODENSE ApS Siden 1 Jul 202525% Ejer
-
NGV23 Holding ApS Siden 1 Sep 202433,33% Ejer
-
Mosbæk Holding ApS Siden 1 Sep 202433,33% Ejer
Ledelse
4-
Finn Stræde-Christensen Siden 12 Oct 2016Adm. dir.
-
Finn Stræde-Christensen Siden 3 Dec 2021Bestyrelsesmedlem
-
Jørgen Andersen Siden 15 Feb 2023Formand
-
Thomas Mosbæk Bang Siden 3 Dec 2021Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1STEELTEC ODENSE ApS
P-nr. 1006432962
Kratholmvej 36, 5260 Odense S
Fremstilling af maskiner til føde-, drikke- og tobaksvareindustrien (289300)
👥 30 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)Steeltec Odense ApS
Kratholmvej 36, 5260 Odense S
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
A 205 Eksisterende virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover, som allerede har en Miljøgodkendelse, hvor retsbeskyttelsen stadig er gældende. Nye virksomheder er omfattet af Maskinværkstedsbekendtgørelsen
Tilsyn: Odense Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.459.435 DKK | 321.068 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 3.161.495 DKK | 695.508 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.562.780 DKK | 343.794 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 908.460 DKK | 199.848 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: CVR 21804193
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tobaksvareindustrien, føde, drikke.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.