Steengaard Byg ApS
CVR 38 35 90 88 · Lunderskov · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Steengaard Byg ApS har CVR-nummer 38359088. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Gelballevej 44, 6640 Lunderskov. Stiftet: 23. januar 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 306.874 kr., årets resultat 13.423 kr., egenkapital 236.773 kr., aktiver i alt 727.284 kr. Soliditetsgraden på 32,6 % er lavere end hos 60 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 13.423 kr. er lavere end hos 62 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 63 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Steengaard Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Gelballevej 44, 6640 Lunderskov
- Kommune
- KOLDING
- Antal ansatte
-
1
2017 2018
- Stiftet
- 23 Jan 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- renovere boliger
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-01-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38359088 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gelballevej 44, 6640 Lunderskov
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,7%
▼ 59,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,30
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
32,6%
▼ 17,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-95,1%
▼ 95,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 306.874 | 825.532 | 774.566 | 279.997 | 426.850 |
| Resultat før skat | 20.426 | 357.390 | 249.067 | -108.710 | 12.370 |
| Årets resultat | 13.423 | 276.519 | 189.694 | -86.241 | 7.582 |
| Egenkapital | 236.773 | 423.350 | 146.831 | -42.863 | 43.378 |
| Aktiver i alt | 727.284 | 852.792 | 643.637 | 729.792 | 580.013 |
| Omsætningsaktiver | 635.184 | 839.292 | 630.137 | 726.792 | 577.013 |
| Kortfristet gæld | 489.939 | 429.442 | 496.806 | 772.655 | 536.635 |
| Gæld i alt | 489.939 | 429.442 | 496.806 | 772.655 | 536.635 |
| Soliditetsgrad | 32.6% | 49.6% | 22.8% | -5.9% | 7.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Steengaard Holding Kolding ApS Siden 23 Jan 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Daniel Bruun Buch Steengaard Siden 23 Jan 2017Direktør
Produktionsenheder
1Steengaard Byg ApS
P-nr. 1022124370
Gelballevej 44, 6640 Lunderskov
Murerarbejde (439100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Steengaard Holding Kolding ApS (CVR 38358790)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver renovere, murerarbejde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.