Steenholdt ApS
CVR 42 58 63 82 · Rungsted Kyst · Detailhandel med tøj · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Steenholdt ApS har CVR-nummer 42586382. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med tøj (branchekode 477110). Adresse: Solkrogen 12, 2960 Rungsted Kyst. Stiftet: 6. august 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 343.766 kr., årets resultat 8.965 kr., egenkapital 49.892 kr., aktiver i alt 439.856 kr. Soliditetsgraden på 11,3 % er lavere end hos 64 % af de 1.658 virksomheder i branchen «Detailhandel med tøj», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 8.965 kr. er højere end hos 52 % af de 1.658 virksomheder i branchen «Detailhandel med tøj», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 8 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Steenholdt ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med tøj (477110)
- Adresse
- Solkrogen 12, 2960 Rungsted Kyst
- Kommune
- HØRSHOLM
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 6 Aug 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- salg af beklædningsgenstande
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-08-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42586382 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Solkrogen 12, 2960 Rungsted Kyst
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
18,0%
▲ 30,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,13
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
11,3%
▲ 2,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
278,8%
▲ 278,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1658 virksomheder i «Detailhandel med tøj»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 343.766 | 319.546 | 417.214 | 367.857 |
| Resultat før skat | 10.065 | -5.014 | 119.500 | 44.241 |
| Årets resultat | 8.965 | -5.014 | 93.600 | 34.341 |
| Egenkapital | 49.892 | 40.927 | 167.941 | 74.341 |
| Aktiver i alt | 439.856 | 464.140 | 435.443 | 491.872 |
| Omsætningsaktiver | 439.856 | 464.140 | 435.443 | 491.872 |
| Kortfristet gæld | 389.964 | 423.213 | 267.502 | 417.531 |
| Gæld i alt | 389.964 | 423.213 | 267.502 | 417.531 |
| Soliditetsgrad | 11.3% | 8.8% | 38.6% | 15.1% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Sofus Emil Tengvad Siden 6 Aug 202150% Ejer
-
Pernille Steenholdt Pedersen Siden 6 Aug 202150% Ejer
Ledelse
1-
Pernille Steenholdt Pedersen Siden 6 Aug 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1Steenholdt ApS
P-nr. 1027423104
Solkrogen 12, 2960 Rungsted Kyst
Detailhandel med tøj (477110)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -2.600 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 119.500 DKK | 26.290 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Steenholdt ApS (CVR 42586382)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver beklædningsgenstande, tøj.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.