STENGER & IBSEN CONSTRUCTION HOLDING A/S
CVR 35 48 11 25 · Spøttrup · Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STENGER & IBSEN CONSTRUCTION HOLDING A/S har CVR-nummer 35481125. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (branchekode 701010). Adresse: Nørregade 73, 7860 Spøttrup. Stiftet: 23. september 2013. Status: aktiv. Antal ansatte: 12. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): omsætning 22.638.000 kr., bruttofortjeneste 15.657.000 kr., årets resultat 41.055.000 kr., egenkapital 84.340.000 kr., aktiver i alt 131.341.000 kr. Soliditetsgraden på 64,2 % er lavere end hos 55 % af de 527 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 41.055.000 kr. er højere end hos 80 % af de 527 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen steg 41 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STENGER & IBSEN CONSTRUCTION HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)
- Adresse
- Nørregade 73, 7860 Spøttrup
- Kommune
- SKIVE
- Antal ansatte
-
12
2013 2018
- Stiftet
- 23 Sep 2013
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter i dattervirksomheder samt formueinvestering og hermed ligestillet formål
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-01-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK35481125 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nørregade 73, 7860 Spøttrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
181,4%
▼ 3,1 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
48,7%
▲ 9,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,78
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
64,2%
▲ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
38,5%
▲ 38,5 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
40,9%
▲ 40,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
527 virksomheder i «Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 22.638.000 | 16.069.000 | 13.867.000 | 12.409.000 | 19.341.707 |
| Bruttoresultat | 15.657.000 | 10.177.000 | 6.946.000 | 6.027.000 | 14.056.022 |
| Resultat før skat | 41.304.000 | 28.831.000 | 5.145.000 | 25.117.000 | 47.270.322 |
| Årets resultat | 41.055.000 | 29.653.000 | 5.512.000 | 26.004.000 | 45.694.196 |
| Egenkapital | 84.340.000 | 74.933.000 | 63.536.000 | 80.918.000 | 60.477.251 |
| Aktiver i alt | 131.341.000 | 117.550.000 | 115.743.000 | 124.707.000 | 110.969.174 |
| Omsætningsaktiver | 13.867.000 | 5.068.000 | 15.281.000 | 7.862.000 | 9.776.515 |
| Kortfristet gæld | 17.891.000 | 14.170.000 | 18.713.000 | 1.112.000 | 38.487.923 |
| Gæld i alt | 47.001.000 | 42.617.000 | 52.205.000 | 43.787.000 | 50.487.923 |
| Soliditetsgrad | 64.2% | 63.7% | 54.9% | 64.9% | 54.5% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 10 | 9 | 8 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
BE-SIC HOLDING APS Siden 28 Feb 202290% Ejer
Ledelse
6-
Lasse Buhl Jørgensen Siden 30 Sep 2021Bestyrelsesmedlem
-
Jørgen Yde Jensen Siden 10 Jun 2024Formand
-
Jens Bak Ibsen Siden 23 Sep 2013Direktør
-
Christian Møller Christensen Siden 10 Jun 2024Bestyrelsesmedlem
-
Ole Bigum Nielsen Siden 29 May 2020Bestyrelsesmedlem
-
Jesper Juel Enemærke Siden 1 Apr 2020Direktør
Produktionsenheder
1STENGER & IBSEN CONSTRUCTION HOLDING A/S
P-nr. 1018780514
Nørregade 73, 7860 Spøttrup
Ikke-finansielle hovedsæders aktiviteter (701010)
👥 14 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | 14.549.125 DKK | 3.200.802 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -1.964.510 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BE-SIC HOLDING APS (CVR 42623156)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueinvestering, ligestillet, hovedsæders.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.