Steninge Holding ApS
CVR 38 46 87 07 · Værløse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Steninge Holding ApS har CVR-nummer 38468707. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Lathyrusvej 11, 3500 Værløse. Stiftet: 6. marts 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -7.095 kr., årets resultat -264.442 kr., egenkapital 35.787 kr., aktiver i alt 371.244 kr. Soliditetsgraden på 9,6 % er lavere end hos 86 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -264.442 kr. er lavere end hos 92 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Steninge Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Lathyrusvej 11, 3500 Værløse
- Kommune
- FURESØ
- Stiftet
- 6 Mar 2017
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-12-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38468707 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lathyrusvej 11, 3500 Værløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-738,9%
▼ 788,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
18,99
▲ 18,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
9,6%
▼ 38,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-278,5%
▼ 278,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -7.095 | -6.747 | -6.301 | -5.158 | — |
| Resultat før skat | -264.442 | 148.185 | 8.467 | 203.433 | -106.421 |
| Årets resultat | -264.442 | 148.185 | 8.468 | 203.433 | -106.421 |
| Egenkapital | 35.787 | 300.229 | 152.044 | 143.576 | -59.857 |
| Aktiver i alt | 371.244 | 629.128 | 474.515 | 459.746 | 250.137 |
| Omsætningsaktiver | 75.957 | 82.746 | 89.493 | 95.978 | 101.750 |
| Kortfristet gæld | 4.000 | 328.899 | 322.471 | 316.170 | 309.994 |
| Gæld i alt | 335.457 | 328.899 | 322.471 | 316.170 | 309.994 |
| Soliditetsgrad | 9.6% | 47.7% | 32% | 31.2% | -23.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Alex Steninge Jacobsen Siden 6 Mar 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Alex Steninge Jacobsen Siden 6 Mar 2017Adm. dir.
Produktionsenheder
1Steninge Holding ApS
P-nr. 1022249424
Lathyrusvej 11, 3500 Værløse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -13.175 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -12.787 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -11.948 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -5.620 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -5.623 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Steninge Holding ApS (CVR 38468707)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.