Stenstrøm Byg ApS
CVR 39 71 85 53 · Sydals · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Stenstrøm Byg ApS har CVR-nummer 39718553. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Neder Jestrup 12, 6470 Sydals. Stiftet: 30. juni 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 33. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 21.029.714 kr., årets resultat 943.829 kr., egenkapital 8.353.689 kr., aktiver i alt 11.721.647 kr. Soliditetsgraden på 71,3 % er højere end hos 86 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 943.829 kr. er højere end hos 92 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 19 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Stenstrøm Byg ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Neder Jestrup 12, 6470 Sydals
- Kommune
- SØNDERBORG
- Antal ansatte
- 33
- Telefon
- 30234110
- Stiftet
- 30 Jun 2018
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- entreprenørvirksomhed, håndværksvirksomhed, køb, salg og udlejning af fast ejendom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-09-03
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39718553 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Neder Jestrup 12, 6470 Sydals
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: stenstroembyg.dk Hjemmeside https://www.stenstroembyg.dk/
- https://www.facebook.com/profile.php?id=100083721482938 Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (16. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,3%
▼ 14,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,48
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,3%
▲ 2,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-70,0%
▼ 70,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 21.029.714 | 25.937.929 | 23.077.058 | 23.144.658 | 15.848.142 |
| Resultat før skat | 1.218.216 | 4.051.169 | 2.908.734 | 2.714.490 | 836.849 |
| Årets resultat | 943.829 | 3.144.140 | 2.253.913 | 2.166.401 | 691.275 |
| Egenkapital | 8.353.689 | 12.409.860 | 9.265.720 | 7.011.807 | 4.845.406 |
| Aktiver i alt | 11.721.647 | 18.080.577 | 14.675.872 | 10.663.693 | 8.933.251 |
| Omsætningsaktiver | 4.994.509 | 11.527.928 | 8.013.956 | 6.899.733 | 5.807.860 |
| Kortfristet gæld | 3.367.958 | 5.670.717 | 5.362.220 | 3.629.421 | 4.017.137 |
| Gæld i alt | 3.367.958 | 5.670.717 | 5.362.220 | 3.629.421 | 4.017.137 |
| Soliditetsgrad | 71.3% | 68.6% | 63.1% | 65.8% | 54.2% |
| Ansatte (gns.) | 33 | 37 | 35 | 35 | 26 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Stenstrøm Holding ApS Siden 30 Jun 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Halfdan Stenstrøm Siden 30 Jun 2018Direktør
Produktionsenheder
1Stenstrøm Byg ApS
P-nr. 1023788558
Neder Jestrup 12, 6470 Sydals
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 34 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 1.607.627 DKK | 353.672 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Stenstrøm Holding ApS (CVR 39722577)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværksvirksomhed, entreprenørvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.