STEPTECH ApS
CVR 28 97 37 05 · Aalborg SV · Andre telekommunikationsaktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
STEPTECH ApS har CVR-nummer 28973705. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Andre telekommunikationsaktiviteter (branchekode 619000). Adresse: Thorndahlsvej 3, 9200 Aalborg SV. Stiftet: 22. august 2005. Status: ophørt 29. juni 2026. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste 3.279.412 kr., årets resultat 3.258 kr., egenkapital 1.308.682 kr., aktiver i alt 6.110.415 kr. Soliditetsgraden på 21,4 % er lavere end hos 72 % af de 130 virksomheder i branchen «Andre telekommunikationsaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.258 kr. er lavere end hos 60 % af de 130 virksomheder i branchen «Andre telekommunikationsaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 30 % fra regnskabsår 2023 til 2024. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STEPTECH ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Andre telekommunikationsaktiviteter (619000)
- Adresse
- Thorndahlsvej 3, 9200 Aalborg SV
- Kommune
- AALBORG
- Antal ansatte
-
2
2005 2018
- Stiftet
- 22 Aug 2005
- Ophørt
- 29 Jun 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28973705 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Thorndahlsvej 3, 9200 Aalborg SV
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,2%
▼ 6,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,12
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
21,4%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-96,2%
▼ 96,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
130 virksomheder i «Andre telekommunikationsaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.279.412 | 4.690.208 | 4.970.777 | 4.651.668 | 5.390.411 |
| Resultat før skat | 6.350 | 124.177 | 139.781 | 104.404 | 158.616 |
| Årets resultat | 3.258 | 85.112 | 92.850 | 60.613 | 112.731 |
| Egenkapital | 1.308.682 | 1.305.424 | 1.220.312 | 1.195.074 | 1.134.461 |
| Aktiver i alt | 6.110.415 | 6.089.473 | 5.885.893 | 7.922.733 | 7.088.825 |
| Omsætningsaktiver | 5.291.587 | 5.227.556 | 5.128.076 | 6.929.919 | 6.401.645 |
| Kortfristet gæld | 4.722.929 | 4.729.545 | 4.646.085 | 6.532.384 | 5.743.289 |
| Gæld i alt | 4.722.929 | 4.729.545 | 4.646.085 | 6.727.659 | 5.954.364 |
| Soliditetsgrad | 21.4% | 21.4% | 20.7% | 15.1% | 16% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 12 | 13 | 12 | 13 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: J2 GROUP A/S (CVR 32938353)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
3 Aug 2026UNDERFRIVILLIGLIKVIDATION → OPLØSTEFTERFRIVILLIGLIKVIDATION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver telekommunikationsaktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms