Stok Holding 2 ApS
CVR 40 07 28 53 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Stok Holding 2 ApS har CVR-nummer 40072853. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Dæmningen 72, 7100 Vejle. Stiftet: 26. november 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 430.224 kr., årets resultat 2.475.227 kr., egenkapital 17.879.936 kr., aktiver i alt 18.342.805 kr. Soliditetsgraden på 97,5 % er højere end hos 68 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.475.227 kr. er højere end hos 90 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Stok Holding 2 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Dæmningen 72, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Telefon
- 40109679
- Stiftet
- 26 Nov 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber og foretage formueanbringelser samt hermed efter ledelsen skøn beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-11-26
- Sekundære brancher
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40072853 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Dæmningen 72, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,8%
▲ 8,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
15,45
▲ 12,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,5%
▲ 1,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
177,9%
▲ 177,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 430.224 | 405.456 | 258.518 | 266.829 | -9.631 |
| Resultat før skat | 2.594.128 | 982.548 | 2.053.189 | 1.078.736 | 4.090.605 |
| Årets resultat | 2.475.227 | 890.751 | 1.978.327 | 1.015.812 | 4.079.077 |
| Egenkapital | 17.879.936 | 15.344.883 | 14.576.132 | 13.597.805 | 14.781.993 |
| Aktiver i alt | 18.342.805 | 16.046.796 | 17.006.743 | 13.741.186 | 14.991.736 |
| Omsætningsaktiver | 4.035.739 | 1.651.180 | 2.447.160 | 4.577.995 | 2.969.626 |
| Kortfristet gæld | 261.269 | 500.313 | 2.226.950 | 19.781 | 86.143 |
| Gæld i alt | 462.869 | 701.913 | 2.430.611 | 143.381 | 209.743 |
| Soliditetsgrad | 97.5% | 95.6% | 85.7% | 99% | 98.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Gert Knudsen Stokkendal Siden 26 Nov 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Gert Knudsen Stokkendal Siden 26 Nov 2018Direktør
Produktionsenheder
1Stok Holding 2 ApS
P-nr. 1024191261
Dæmningen 72, 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.258.177 DKK | 496.782 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.646.882 DKK | 582.296 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.773.688 DKK | 390.192 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 6.115.824 DKK | 1.345.476 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 4.556.587 DKK | 1.002.430 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Stok Holding 2 ApS (CVR 40072853)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueanbringelser, ledelsen, skøn.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.