STRUER ENERGI HOLDING A/S
CVR 25 46 04 99 · Struer · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STRUER ENERGI HOLDING A/S har CVR-nummer 25460499. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Jyllandsgade 1, 7600 Struer. Stiftet: 20. juni 2000. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -36.000 kr., årets resultat 15.440.000 kr., egenkapital 667.996.000 kr., aktiver i alt 668.222.000 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 92 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 15.440.000 kr. er højere end hos 98 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STRUER ENERGI HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Jyllandsgade 1, 7600 Struer
- Kommune
- STRUER
- Telefon
- 96842230
- Stiftet
- 20 Jun 2000
- Selskabskapital
- 87.000.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i forsyningsselskaber, samt andre aktiviteter knyttet hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden sammen med et bestyrelsesmedlem, af formanden sammen med en registreret direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-06-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25460499 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 6488B6Q4A8D0YB8H1512 Øverste modervirksomhed: Struer kommune
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jyllandsgade 1, 7600 Struer
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,3%
▼ 3,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
56,81
▲ 37,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-59,5%
▼ 59,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -36.000 | -7.000 | -21.000 | -96.000 | -90.000 |
| Resultat før skat | 15.542.000 | 38.215.000 | 63.285.000 | 696.000 | 13.817.000 |
| Årets resultat | 15.440.000 | 38.132.000 | 63.281.000 | 717.000 | 13.844.000 |
| Egenkapital | 667.996.000 | 652.555.000 | 634.179.000 | 570.899.000 | 570.182.000 |
| Aktiver i alt | 668.222.000 | 653.075.000 | 634.613.000 | 571.240.000 | 570.487.000 |
| Omsætningsaktiver | 12.838.000 | 9.845.000 | 1.562.000 | 1.454.000 | 1.490.000 |
| Kortfristet gæld | 226.000 | 520.000 | 434.000 | 341.000 | 305.000 |
| Gæld i alt | 226.000 | 520.000 | 434.000 | 341.000 | 305.000 |
| Soliditetsgrad | 100% | 99.9% | 99.9% | 99.9% | 99.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Struer Kommune Siden 30 Dec 2014100% Ejer
Ledelse
9-
Claus Bøgeskov Mogensen Siden 1 May 2019Adm. dir.
-
Johannes Stougård Siden 2 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
-
Bo Lindholm Jürgensen Siden 12 Jan 2022Bestyrelsesmedlem
-
Martin Hulgaard Siden 2 Jan 2026Næstformand
-
Tim Pindstofte Siden 1 Sep 2023Bestyrelsesmedlem
-
Jesper Olesen Siden 2 Jan 2026Formand
-
Palle Lykke Ravn Siden 12 Jan 2022Bestyrelsesmedlem
-
Kristian Thestrup Siden 12 Jan 2022Bestyrelsesmedlem
-
Lars Nørgaard Nielsen Siden 2 Jan 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1STRUER ENERGI HOLDING A/S
P-nr. 1008729073
Jyllandsgade 1, 7600 Struer
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -47.931 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.625.662 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -2.163.891 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STRUER ENERGI HOLDING A/S (CVR 25460499)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
Søstervirksomheder
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver forsyningsselskaber, knyttet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.