Sundhedshuset Taars ApS
CVR 38 41 65 88 · Tårs · Køb og salg af egen fast ejendom · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sundhedshuset Taars ApS har CVR-nummer 38416588. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Køb og salg af egen fast ejendom (branchekode 681100). Adresse: Havelundsvej 27, 9830 Tårs. Stiftet: 11. februar 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 387.915 kr., årets resultat 142.647 kr., egenkapital 858.343 kr., aktiver i alt 3.490.490 kr. Soliditetsgraden på 24,6 % er højere end hos 52 % af de 7.605 virksomheder i branchen «Køb og salg af egen fast ejendom», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 142.647 kr. er højere end hos 65 % af de 7.605 virksomheder i branchen «Køb og salg af egen fast ejendom», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sundhedshuset Taars ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Køb og salg af egen fast ejendom (681100)
- Adresse
- Havelundsvej 27, 9830 Tårs
- Kommune
- HJØRRING
- Telefon
- 20132022
- oleback@hotmail.com
- Stiftet
- 11 Feb 2017
- Selskabskapital
- 400.000 DKK
- Formål
- - direkte eller via besiddelse af kapitalandele i andre selskaber - at købe, eje, bygge og sælge fast ejendom samt anden dermed i forbindelse stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-02-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38416588 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Havelundsvej 27, 9830 Tårs
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,6%
▼ 2,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,64
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
24,6%
▲ 3,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
6,3%
▲ 6,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
7605 virksomheder i «Køb og salg af egen fast ejendom»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 387.915 | 386.963 | 382.092 | 316.384 | 337.484 |
| Resultat før skat | 196.525 | 183.969 | 168.716 | 116.458 | 161.043 |
| Årets resultat | 142.647 | 134.200 | 119.683 | 78.882 | 113.215 |
| Egenkapital | 858.343 | 715.696 | 581.495 | 461.812 | 382.930 |
| Aktiver i alt | 3.490.490 | 3.334.393 | 3.385.605 | 3.377.253 | 2.533.530 |
| Omsætningsaktiver | 283.752 | 73.629 | 70.815 | — | — |
| Kortfristet gæld | 442.280 | 238.475 | 245.028 | 245.359 | 275.634 |
| Gæld i alt | 2.632.147 | 2.618.697 | 2.804.110 | 2.915.441 | 2.150.600 |
| Soliditetsgrad | 24.6% | 21.5% | 17.2% | 13.7% | 15.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Søren Larsen Siden 18 Feb 202133,33% Ejer
-
Hans Ole Back Nielsen Siden 18 Feb 202133,33% Ejer
-
A/S HARALD THOMSEN.TÅRS Siden 18 Feb 202133,33% Ejer
Ledelse
2-
Ole Thomsen Siden 18 Feb 2021Direktør
-
Søren Larsen Siden 11 Feb 2017Direktør
Produktionsenheder
1Sundhedshuset Taars ApS
P-nr. 1022189383
Havelundsvej 27, 9830 Tårs
Køb og salg af egen fast ejendom (681100)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 227.846 DKK | 50.116 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 212.356 DKK | 46.706 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 166.307 DKK | 36.586 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 212.970 DKK | 46.838 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 193.307 DKK | 42.526 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sundhedshuset Taars ApS (CVR 38416588)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Ejendomsselskabet Calum Møntmestervej ApS Aalborg
- Møntmestervej K/S Aalborg
- Housing Foundation Copenhagen - fond København S
- EJENDOMSFONDEN DET GAMLE MEJERI Esbjerg N
- Klingspor Windpower ApS Kolding
- DEREIF Copenhagen V ApS København Ø
- Sct. Knuds Park ApS Ballerup
- Aberdeen Property Copenhagen Delta ApS København K
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bygge, købe, via.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.