SUNDS AUTO ApS
CVR 28 10 04 34 · Sunds · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SUNDS AUTO ApS har CVR-nummer 28100434. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Navervej 19, 7451 Sunds. Stiftet: 30. august 2004. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.767.035 kr., årets resultat 1.358.802 kr., egenkapital 2.855.751 kr., aktiver i alt 6.771.500 kr. Soliditetsgraden på 42,2 % er lavere end hos 53 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.358.802 kr. er højere end hos 93 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SUNDS AUTO ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Navervej 19, 7451 Sunds
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
-
8
2004 2018
- Telefon
- 24231894
- mail@sundsauto.dk
- Stiftet
- 30 Aug 2004
- Selskabskapital
- 156.250 DKK
- Formål
- automobilværksted og dermed tilknyttede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2024-09-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28100434 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Navervej 19, 7451 Sunds
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
47,6%
▼ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,19
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,2%
▼ 25,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
2,2%
▲ 2,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.767.035 | 2.604.041 | 1.916.803 | 1.826.023 | 1.423.484 |
| Resultat før skat | 1.746.644 | 1.705.692 | 1.085.627 | 1.070.770 | 651.719 |
| Årets resultat | 1.358.802 | 1.328.958 | 845.928 | 835.182 | 507.609 |
| Egenkapital | 2.855.751 | 2.696.949 | 2.959.740 | 2.349.412 | 1.743.030 |
| Aktiver i alt | 6.771.500 | 3.981.510 | 4.652.913 | 3.472.793 | 3.377.685 |
| Omsætningsaktiver | 744.378 | 704.563 | 1.293.737 | 603.314 | 579.066 |
| Kortfristet gæld | 3.843.536 | 940.586 | 1.399.688 | 796.691 | 1.259.655 |
| Gæld i alt | 3.843.536 | 1.265.586 | 1.674.688 | 1.121.691 | 1.634.655 |
| Soliditetsgrad | 42.2% | 67.7% | 63.6% | 67.7% | 51.6% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Sunds Auto Holding ApS Siden 19 Sep 202420% Ejer
-
Flemming Buch Degn Holding ApS Siden 11 Oct 202433,33% Ejer
-
Carsten Lægdsgaard Jørgensen Holding ApS Siden 11 Oct 202433,33% Ejer
Ledelse
2-
Flemming Buch Degn Siden 30 Aug 2004Direktør
-
Carsten Lægdsgaard Jørgensen Siden 30 Aug 2004Direktør
Produktionsenheder
1SUNDS AUTO ApS
P-nr. 1010741315
Navervej 19, 7451 Sunds
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 8 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Sunds Auto ApS
Navervej 19, 7451 Sunds
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Herning Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.710.204 DKK | 376.244 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.013.216 DKK | 222.904 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.034.069 DKK | 227.480 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 666.223 DKK | 146.564 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 712.816 DKK | 156.816 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SUNDS AUTO ApS (CVR 28100434)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver automobilværksted, tilknyttede, motorkøretøjer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.