Sunspot Holding ApS
CVR 39 33 42 08 · Roskilde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sunspot Holding ApS har CVR-nummer 39334208. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Himmelev Bygade 45, 4000 Roskilde. Stiftet: 7. februar 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): egenkapital 1.152.947 kr., aktiver i alt 1.171.104 kr. Soliditetsgraden på 98,4 % er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sunspot Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Himmelev Bygade 45, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Stiftet
- 7 Feb 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje og investere i værdipapirer, derunder aktier i andre selskaber, og enhver dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-02-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39334208 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Himmelev Bygade 45, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
63,40
▲ 52,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,4%
▲ 7,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | -61.125 | 20.563 | -63.438 | — |
| Resultat før skat | — | 665.915 | -147.308 | -211.600 | -56.403 |
| Årets resultat | — | 665.915 | -147.308 | -211.600 | -56.403 |
| Egenkapital | 1.152.947 | 1.820.892 | 1.355.977 | 1.562.185 | 2.483.785 |
| Aktiver i alt | 1.171.104 | 2.004.609 | 1.368.627 | 1.615.767 | 2.572.291 |
| Omsætningsaktiver | 1.151.104 | 2.004.609 | 91.489 | 171.807 | 997.291 |
| Kortfristet gæld | 18.157 | 183.717 | 12.650 | 53.582 | 88.506 |
| Gæld i alt | 18.157 | 183.717 | 12.650 | 53.582 | 88.506 |
| Soliditetsgrad | 98.4% | 90.8% | 99.1% | 96.7% | 96.6% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lau Nørgaard Siden 7 Feb 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Lau Nørgaard Siden 7 Feb 2018Direktør
Produktionsenheder
1Sunspot Holding ApS
P-nr. 1023348264
Himmelev Bygade 45, 4000 Roskilde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -60.947 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -67.132 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -55.438 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -21.653 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sunspot Holding ApS (CVR 39334208)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver investere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.