Sushi Hus ApS
CVR 33 07 74 08 · Vejen · Servering af mad i restauranter og caféer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sushi Hus ApS har CVR-nummer 33077408. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Servering af mad i restauranter og caféer (branchekode 561110). Adresse: Søndergade 18, 6600 Vejen. Stiftet: 11. august 2010. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.389.379 kr., årets resultat 1.027.342 kr., egenkapital 1.321.006 kr., aktiver i alt 3.720.950 kr. Soliditetsgraden på 35,5 % er højere end hos 62 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.027.342 kr. er højere end hos 90 % af de 4.451 virksomheder i branchen «Servering af mad i restauranter og caféer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 51 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sushi Hus ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
- Adresse
- Søndergade 18, 6600 Vejen
- Kommune
- VEJEN
- Antal ansatte
-
7
2011 2013
- Stiftet
- 11 Aug 2010
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- restaurationsvirksomhed og anden herved beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-07-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33077408 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Søndergade 18, 6600 Vejen
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
77,8%
▲ 7,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,54
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
35,5%
▲ 22,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
396,0%
▲ 396,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
4451 virksomheder i «Servering af mad i restauranter og caféer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.389.379 | 1.587.368 | 1.918.036 | 1.349.870 | 1.296.468 |
| Resultat før skat | 1.318.414 | 276.515 | 945.634 | 511.243 | 570.297 |
| Årets resultat | 1.027.342 | 207.118 | 734.748 | 393.465 | 438.475 |
| Egenkapital | 1.321.006 | 293.664 | 1.786.547 | 1.051.799 | 658.335 |
| Aktiver i alt | 3.720.950 | 2.205.224 | 4.039.132 | 2.230.444 | 1.405.169 |
| Omsætningsaktiver | 3.699.950 | 2.173.373 | 3.993.118 | 2.170.266 | 1.330.827 |
| Kortfristet gæld | 2.399.944 | 1.909.172 | 2.252.012 | 1.176.598 | 743.862 |
| Gæld i alt | 2.399.944 | 1.909.172 | 2.252.012 | 1.176.598 | 743.862 |
| Soliditetsgrad | 35.5% | 13.3% | 44.2% | 47.2% | 46.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 4 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
T&Z Holding ApS Siden 4 May 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Shantan Zhao Siden 12 Dec 2018Direktør
Produktionsenheder
1Sushi Hus ApS
P-nr. 1016241551
Søndergade 18, 6600 Vejen
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
👥 7 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 539.560 DKK | 118.690 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 600.124 DKK | 132.022 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 174.948 DKK | 38.478 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: T&Z Holding ApS (CVR 44033968)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver herved, restaurationsvirksomhed, caféer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.