Sustainable Engineering ApS
CVR 41 24 87 77 · Brabrand · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sustainable Engineering ApS har CVR-nummer 41248777. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Tranebærvej 32, 8220 Brabrand. Stiftet: 6. marts 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.212.892 kr., årets resultat 443.649 kr., egenkapital 647.479 kr., aktiver i alt 987.113 kr. Soliditetsgraden på 65,6 % er højere end hos 58 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 443.649 kr. er højere end hos 76 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 289 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sustainable Engineering ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Tranebærvej 32, 8220 Brabrand
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 6 Mar 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- rådgivende ingeniørvirksomhed inden for produktions- og maskintekning (branchekode 71.12.20) og Investering i fast ejendom (branchekode 68.10.00) køb og salg af egen fast ejendom
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-04-18
- Binavne
- RM Ejendomsselskab ApS
- Sekundære brancher
- Detailhandel med motorkøretøjer (478100)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41248777 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500QF15F2F960V261
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tranebærvej 32, 8220 Brabrand
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
68,5%
▼ 61,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,60
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
65,6%
▲ 16,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
67,6%
▲ 67,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.212.892 | 312.070 | -9.285 | -9.438 | -6.626 |
| Resultat før skat | 570.088 | 312.057 | -14.745 | -67.938 | -9.760 |
| Årets resultat | 443.649 | 264.691 | -14.745 | -67.938 | -9.760 |
| Egenkapital | 647.479 | 203.830 | -60.861 | -46.116 | 21.822 |
| Aktiver i alt | 987.113 | 414.194 | 43 | 41.821 | 124.322 |
| Omsætningsaktiver | 502.718 | 414.194 | 43 | 41.821 | 124.322 |
| Kortfristet gæld | 314.734 | 210.364 | 60.904 | 87.937 | 102.500 |
| Gæld i alt | 314.734 | 210.364 | 60.904 | 87.937 | 102.500 |
| Soliditetsgrad | 65.6% | 49.2% | -141537.2% | -110.3% | 17.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Centurion Holding ApS Siden 4 Mar 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Rune Myllerup Siden 6 Mar 2020Direktør
Produktionsenheder
1Sustainable Engineering ApS
P-nr. 1025675084
Tranebærvej 32, 8220 Brabrand
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Centurion Holding ApS (CVR 40106642)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maskintekning, branchekode, ingeniørvirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.