SVANEKLINIK ApS
CVR 31 60 91 35 · Kongens Lyngby · Detailhandel med andre medicinske og ortopædiske artikler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SVANEKLINIK ApS har CVR-nummer 31609135. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med andre medicinske og ortopædiske artikler (branchekode 477420). Adresse: Lyngby Hovedgade 27, 4., 2800 Kongens Lyngby. Stiftet: 30. juni 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 4. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.274.414 kr., årets resultat 299.764 kr., egenkapital 1.225.398 kr., aktiver i alt 2.092.115 kr. Soliditetsgraden på 58,6 % er højere end hos 65 % af de 89 virksomheder i branchen «Detailhandel med andre medicinske og ortopædiske artikler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 299.764 kr. er højere end hos 70 % af de 89 virksomheder i branchen «Detailhandel med andre medicinske og ortopædiske artikler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 9 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SVANEKLINIK ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med andre medicinske og ortopædiske artikler (477420)
- Adresse
- Lyngby Hovedgade 27, 4., 2800 Kongens Lyngby
- Kommune
- LYNGBY-TAARBÆK
- Antal ansatte
-
4
2009 2018
- Telefon
- 45870110
- Stiftet
- 30 Jun 2008
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- import af og videresalg af hjælpemidler til cancerpatienter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren i forening med bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-01-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31609135 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lyngby Hovedgade 27, 4., 2800 Kongens Lyngby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
24,5%
▼ 16,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,36
▼ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
58,6%
▼ 5,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-53,6%
▼ 53,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
89 virksomheder i «Detailhandel med andre medicinske og ortopædiske artikler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.274.414 | 3.014.746 | 2.893.411 | 2.746.469 | 2.960.158 |
| Resultat før skat | 394.408 | 836.759 | 199.410 | 334.748 | 834.812 |
| Årets resultat | 299.764 | 646.701 | 151.758 | 257.154 | 647.138 |
| Egenkapital | 1.225.398 | 1.571.634 | 1.024.933 | 1.123.175 | 1.516.021 |
| Aktiver i alt | 2.092.115 | 2.454.189 | 1.920.526 | 1.816.588 | 2.474.556 |
| Omsætningsaktiver | 2.044.864 | 2.408.218 | 1.876.453 | 1.777.412 | 2.436.102 |
| Kortfristet gæld | 866.717 | 882.555 | 895.593 | 693.413 | 958.535 |
| Gæld i alt | 866.717 | 882.555 | 895.593 | 693.413 | 958.535 |
| Soliditetsgrad | 58.6% | 64% | 53.4% | 61.8% | 61.3% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 6 | 5 | 4 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
HERRAS Holding ApS Siden 1 Jan 2025100% Ejer
Ledelse
4-
Gregers Gautier Hermann Siden 6 Jan 2025Bestyrelsesmedlem
-
Hans Henrik Hermann Rasmussen Siden 6 Jan 2025Formand
-
Iben Katrine Hermann Rasmussen Siden 6 Jan 2025Direktør
-
Iben Katrine Hermann Rasmussen Siden 6 Jan 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1SVANEKLINIK ApS
P-nr. 1014596034
Lyngby Hovedgade 27, 4., 2800 Kongens Lyngby
Detailhandel med andre medicinske og ortopædiske artikler (477420)
👥 4 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ARTOF HOLDING ApS (CVR 31884594)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver cancerpatienter, hjælpemidler, ortopædiske.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.