SVANEN FINANS II ApS
CVR 27 12 80 41 · Horsens · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SVANEN FINANS II ApS har CVR-nummer 27128041. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Rådhustorvet 1, 8700 Horsens. Stiftet: 1. marts 2003. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -1.000 kr., årets resultat 11.356 kr., egenkapital 294.422 kr., aktiver i alt 294.422 kr. Soliditetsgraden på 100,0 % er højere end hos 98 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 11.356 kr. er lavere end hos 55 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SVANEN FINANS II ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Rådhustorvet 1, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Stiftet
- 1 Mar 2003
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- udøve finansiering med pant i fast ejendom, investering i værdipapirer samt udvikling, byggeri og ejendomsformidling og enhverv anden dermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-08-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27128041 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rådhustorvet 1, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,9%
▼ 0,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
100,0%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-9,3%
▼ 9,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.000 | 0 | -800 | -800 | -800 |
| Resultat før skat | 11.356 | 12.522 | 10.632 | 7.800 | 6.078 |
| Årets resultat | 11.356 | 12.522 | 10.632 | 7.800 | 6.078 |
| Egenkapital | 294.422 | 283.066 | 270.544 | 259.912 | 252.112 |
| Aktiver i alt | 294.422 | 283.066 | 270.544 | 259.912 | 252.112 |
| Omsætningsaktiver | 294.422 | 283.066 | 270.544 | 259.912 | 252.112 |
| Kortfristet gæld | — | — | — | — | — |
| Gæld i alt | 294.422 | 283.066 | 270.544 | 259.912 | 252.112 |
| Soliditetsgrad | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SVANEN FINANS A/S Siden 8 Jul 2014100% Ejer
Ledelse
2-
Morten Sahner Brixhuus Siden 1 Mar 2003Direktør
-
Michael Brixhuus Siden 5 Mar 2019Direktør
Produktionsenheder
1SVANEN FINANS II ApS
P-nr. 1009836019
Rådhustorvet 1, 8700 Horsens
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: BFHolding ApS (CVR 39177374)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver enhverv, pant, ejendomsformidling.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.