Sven Lauridsen & Søn ApS
CVR 37 66 48 55 · Hedehusene · Maskinforarbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sven Lauridsen & Søn ApS har CVR-nummer 37664855. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maskinforarbejdning af metal (branchekode 255300). Adresse: Tingstedvej 19, 2640 Hedehusene. Stiftet: 2. maj 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 872.423 kr., årets resultat 139.431 kr., egenkapital 1.114.422 kr., aktiver i alt 1.471.650 kr. Soliditetsgraden på 75,7 % er højere end hos 84 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 139.431 kr. er lavere end hos 57 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 39 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sven Lauridsen & Søn ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Adresse
- Tingstedvej 19, 2640 Hedehusene
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Antal ansatte
-
1
2016 2018
- Stiftet
- 2 May 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- maskinforarbejdning herunder sammenføjning af rør
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-05-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37664855 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tingstedvej 19, 2640 Hedehusene
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
12,5%
▼ 25,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,50
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
75,7%
▲ 6,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-76,7%
▼ 76,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
607 virksomheder i «Maskinforarbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 872.423 | 1.429.227 | 1.714.939 | 1.618.698 | 1.053.469 |
| Resultat før skat | 180.238 | 769.239 | 1.052.415 | 963.039 | 458.962 |
| Årets resultat | 139.431 | 598.852 | 816.432 | 749.521 | 358.137 |
| Egenkapital | 1.114.422 | 1.574.991 | 1.676.139 | 1.559.707 | 1.110.187 |
| Aktiver i alt | 1.471.650 | 2.275.110 | 2.543.183 | 2.081.282 | 1.426.542 |
| Omsætningsaktiver | 1.213.830 | 2.214.110 | 2.482.183 | 2.020.282 | 1.365.542 |
| Kortfristet gæld | 346.752 | 693.906 | 860.844 | 519.855 | 315.720 |
| Gæld i alt | 346.752 | 693.906 | 860.844 | 519.855 | 315.720 |
| Soliditetsgrad | 75.7% | 69.2% | 65.9% | 74.9% | 77.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jan Harboe Lauridsen Holding ApS Siden 2 May 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Jan Harboe Lauridsen Siden 2 May 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1Sven Lauridsen & Søn ApS
P-nr. 1021396393
Tingstedvej 19, 2640 Hedehusene
Maskinforarbejdning af metal (255300)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Jan Harboe Lauridsen Holding ApS (CVR 37634670)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- K. RIBERGAARD SMED & MONTAGE APS Skovlunde
- Kiefel Scandinavia ApS Bramming
- ReliBond ApS Roskilde
- JM smede og svejseteknik Nuussuaq
- RSB, filial af RSB FIN Oy, Finland København K
- JA IQ SERVICE ApS Ebeltoft
- ML Proces og Maskinteknik ApS Bramming
- Euroimpianti Denmark, Filial af Euroimpianti S.r.l., Italien København V
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver sammenføjning, rør, maskinforarbejdning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.