Swisslog A/S
CVR 44 42 34 48 · Herlev · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Swisslog A/S har CVR-nummer 44423448. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Herlev Hovedgade 195C, 2730 Herlev. Stiftet: 30. oktober 2023. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 7.958.753 kr., årets resultat 1.643.169 kr., egenkapital 2.579.267 kr., aktiver i alt 27.293.928 kr. Soliditetsgraden på 9,4 % er lavere end hos 83 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.643.169 kr. er højere end hos 90 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Swisslog A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Herlev Hovedgade 195C, 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Antal ansatte
- 3
- Stiftet
- 30 Oct 2023
- Selskabskapital
- 400.000 DKK
- Formål
- produktion og salg indenfor materialehåndteringsområdet samt al anden virksomhed, der har forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller et medlem af bestyrelsen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-10-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44423448 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 529900ZN6ARGQYBK4K77 Øverste modervirksomhed: 美的集团股份有限公司
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Herlev Hovedgade 195C, 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
63,7%
▲ 6,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,15
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
9,4%
▲ 4,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
206,5%
▲ 206,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsætning | — | — |
| Bruttoresultat | 7.958.753 | 6.812.198 |
| Resultat før skat | 2.112.073 | 687.305 |
| Årets resultat | 1.643.169 | 536.098 |
| Egenkapital | 2.579.267 | 936.098 |
| Aktiver i alt | 27.293.928 | 17.626.062 |
| Omsætningsaktiver | 27.293.928 | 17.626.062 |
| Kortfristet gæld | 23.786.547 | 16.386.705 |
| Gæld i alt | 23.786.547 | 16.386.705 |
| Soliditetsgrad | 9.4% | 5.3% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Swisslog Holding AG Siden 30 Oct 2023100% Ejer
Ledelse
4-
Karl Johan Kristofferson Siden 30 Oct 2023Direktør
-
Karl Johan Kristofferson Siden 30 Oct 2023Bestyrelsesmedlem
-
Florian Bauhof Siden 5 Mar 2025Bestyrelsesmedlem
-
Vincent Versluijs Siden 30 Jun 2025Formand
Produktionsenheder
1Swisslog A/S
P-nr. 1029824092
Herlev Hovedgade 195C, 2730 Herlev
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 991.088 DKK | 218.020 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Swisslog A/S (CVR 44423448)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Øverste modervirksomhed
美的集团股份有限公司
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver materialehåndteringsområdet, maskinteknik, produktions.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.