Sytex 2 ApS
CVR 41 76 41 20 · Solrød Strand · Efterbehandling af tekstiler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sytex 2 ApS har CVR-nummer 41764120. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Efterbehandling af tekstiler (branchekode 133000). Adresse: Nordre Byvej 24, 2680 Solrød Strand. Stiftet: 14. oktober 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.034.245 kr., årets resultat 218.314 kr., egenkapital 1.189.815 kr., aktiver i alt 1.596.392 kr. Soliditetsgraden på 74,5 % er højere end hos 79 % af de 43 virksomheder i branchen «Efterbehandling af tekstiler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 218.314 kr. er højere end hos 90 % af de 43 virksomheder i branchen «Efterbehandling af tekstiler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sytex 2 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Efterbehandling af tekstiler (133000)
- Adresse
- Nordre Byvej 24, 2680 Solrød Strand
- Kommune
- SOLRØD
- Antal ansatte
- 7
- Telefon
- 56820900
- katharina@sytex2.dk
- Stiftet
- 14 Oct 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- sy-virksomhed, handel og service og/eller aktiviteter som knytter sig hertil, og hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-10-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41764120 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nordre Byvej 24, 2680 Solrød Strand
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
18,3%
▼ 1,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,82
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
74,5%
▲ 2,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
13,0%
▲ 13,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
43 virksomheder i «Efterbehandling af tekstiler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | 2.478.852 | 2.049.630 | 1.985.564 | 2.554.213 |
| Bruttoresultat | 2.034.245 | 2.069.081 | 1.721.980 | 1.507.730 | 1.876.266 |
| Resultat før skat | 279.889 | 247.599 | 423.620 | 38.589 | 563.128 |
| Årets resultat | 218.314 | 193.128 | 330.424 | 26.708 | 439.240 |
| Egenkapital | 1.189.815 | 971.500 | 778.372 | 505.948 | 479.240 |
| Aktiver i alt | 1.596.392 | 1.339.797 | 1.233.692 | 690.346 | 932.170 |
| Omsætningsaktiver | 1.553.917 | 1.321.672 | 1.201.067 | 646.846 | 932.170 |
| Kortfristet gæld | 406.577 | 368.297 | 455.320 | 176.874 | 452.930 |
| Gæld i alt | 406.577 | 368.297 | 455.320 | 184.398 | 452.930 |
| Soliditetsgrad | 74.5% | 72.5% | 63.1% | 73.3% | 51.4% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Jasmin Vejnø Halling Siden 1 Oct 202450% Ejer
-
Halling Holding 2020 ApS Siden 14 Oct 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Cirkeline Katharina Vejnø Halling Siden 14 Oct 2020Direktør
Produktionsenheder
1Sytex 2 ApS
P-nr. 1026369580
Nordre Byvej 24, 2680 Solrød Strand
Efterbehandling af tekstiler (133000)
👥 7 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Halling Holding 2020 ApS (CVR 41717467)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver efterbehandling, knytter, sig.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.