Tækkemanden Holding ApS
CVR 43 35 85 96 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tækkemanden Holding ApS har CVR-nummer 43358596. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Haugevej 28, 7400 Herning. Stiftet: 24. juni 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 235.135 kr., egenkapital 738.319 kr., aktiver i alt 744.423 kr. Soliditetsgraden på 99,2 % er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 235.135 kr. er højere end hos 65 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tækkemanden Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Haugevej 28, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 24 Jun 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber, foretage investeringer samt udøve anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-06-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43358596 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Haugevej 28, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
31,8%
▼ 3,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
99,2%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-12,8%
▼ 12,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 233.792 | 268.104 | 492.052 | 492.052 | 200.045 |
| Årets resultat | 235.135 | 269.553 | 495.344 | 495.344 | 204.654 |
| Egenkapital | 738.319 | 761.551 | 739.998 | 739.998 | 244.654 |
| Aktiver i alt | 744.423 | 766.801 | 795.299 | 795.299 | 497.641 |
| Omsætningsaktiver | — | 365.190 | 418.379 | 418.379 | 227.738 |
| Kortfristet gæld | 6.104 | 5.250 | 55.301 | 55.301 | 204.750 |
| Gæld i alt | 6.104 | 5.250 | 55.301 | 55.301 | 252.987 |
| Soliditetsgrad | 99.2% | 99.3% | 93% | 93% | 49.2% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Karl Mohrsen Andersen Siden 26 Jun 202220% Ejer
-
Victor Mohrsen Andersen Siden 26 Jun 202220% Ejer
-
KIM M. ANDERSEN HOLDING ApS Siden 24 Jun 202250% Ejer
Ledelse
1-
Kim Mohrsen Andersen Siden 24 Jun 2022Direktør
Produktionsenheder
1Tækkemanden Holding ApS
P-nr. 1028374263
Haugevej 28, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: KIM M. ANDERSEN HOLDING ApS (CVR 31886376)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.