TAGSTAD ENTREPRISE ApS
CVR 14 92 47 44 · Hellerup · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TAGSTAD ENTREPRISE ApS har CVR-nummer 14924744. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Højsgårds Alle 14, 2900 Hellerup. Stiftet: 15. marts 1991. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 188.581 kr., årets resultat 196.154 kr., egenkapital 5.515.101 kr., aktiver i alt 16.571.335 kr. Soliditetsgraden på 33,3 % er højere end hos 51 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 196.154 kr. er højere end hos 64 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 24 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TAGSTAD ENTREPRISE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Højsgårds Alle 14, 2900 Hellerup
- Kommune
- GENTOFTE
- Stiftet
- 15 Mar 1991
- Selskabskapital
- 130.000 DKK
- Formål
- entreprenørvirksomhed, samt håndværk og handel
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2014-06-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK14924744 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Højsgårds Alle 14, 2900 Hellerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
3,6%
▲ 1,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,29
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
33,3%
▼ 14,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
121,1%
▲ 121,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 188.581 | 247.519 | 199.866 | 147.048 | 34.054 |
| Resultat før skat | 265.278 | 113.749 | 229.059 | 1.080.067 | -65.186 |
| Årets resultat | 196.154 | 88.735 | 178.681 | 842.473 | -39.097 |
| Egenkapital | 5.515.101 | 5.318.947 | 5.230.212 | 5.051.532 | 4.209.058 |
| Aktiver i alt | 16.571.335 | 11.068.045 | 10.826.618 | 10.688.986 | 9.718.299 |
| Omsætningsaktiver | 6.271.335 | 968.045 | 726.618 | 688.986 | 508.173 |
| Kortfristet gæld | 4.859.383 | 4.460.940 | 4.229.243 | 4.174.559 | 4.185.850 |
| Gæld i alt | 9.916.911 | 4.653.775 | 4.501.083 | 4.537.597 | 4.640.356 |
| Soliditetsgrad | 33.3% | 48.1% | 48.3% | 47.3% | 43.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
K Klan Holding ApS Siden 21 Dec 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Kasper Klan Hansen Siden 21 Dec 2023Direktør
Produktionsenheder
1TAGSTAD ENTREPRISE ApS
P-nr. 1000829673
Højsgårds Alle 14, 2900 Hellerup
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: K Klan Holding ApS (CVR 44513277)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver entreprenørvirksomhed, håndværk, opførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.