Tailorzyme ApS
CVR 36 91 06 74 · Herlev · Ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tailorzyme ApS har CVR-nummer 36910674. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer (branchekode 463900). Adresse: Hørkær 14C, 1., 2730 Herlev. Stiftet: 2. juni 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 5.155.736 kr., årets resultat 243.543 kr., egenkapital 4.775.547 kr., aktiver i alt 8.529.768 kr. Soliditetsgraden på 56,0 % er højere end hos 71 % af de 283 virksomheder i branchen «Ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 243.543 kr. er højere end hos 59 % af de 283 virksomheder i branchen «Ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tailorzyme ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer (463900)
- Adresse
- Hørkær 14C, 1., 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Antal ansatte
-
8
2015 2018
- Telefon
- 29164824
- LPA@tailorzyme.com
- Hjemmeside
- www.tailorzyme.com
- Stiftet
- 2 Jun 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- fremstilling og salg af enzymer
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36910674 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hørkær 14C, 1., 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.tailorzyme.com Hjemmeside oplyst til CVR https://tailorzyme.com/
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (21. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,1%
▲ 1,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,89
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
56,0%
▲ 2,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
45,7%
▲ 45,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
283 virksomheder i «Ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.155.736 | 4.876.247 | 7.128.058 | 6.393.183 | 3.553.205 |
| Resultat før skat | 331.199 | 297.887 | 2.330.016 | 2.416.346 | 1.814.829 |
| Årets resultat | 243.543 | 167.149 | 1.813.680 | 2.042.956 | 1.575.449 |
| Egenkapital | 4.775.547 | 4.712.004 | 5.044.855 | 3.431.175 | 1.588.219 |
| Aktiver i alt | 8.529.768 | 8.811.239 | 9.744.493 | 9.158.940 | 5.307.806 |
| Omsætningsaktiver | 5.295.346 | 5.362.262 | 6.018.541 | 5.156.013 | 3.695.813 |
| Kortfristet gæld | 2.795.412 | 2.999.245 | 3.441.703 | 4.726.166 | 3.325.562 |
| Gæld i alt | 3.062.094 | 3.325.942 | 3.909.677 | 5.047.734 | 3.565.562 |
| Soliditetsgrad | 56% | 53.5% | 51.8% | 37.5% | 29.9% |
| Ansatte (gns.) | 5 | 6 | 7 | 6 | 4 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
LPA Holding ApS Siden 6 Dec 201633,33% Ejer
-
Bent Piil Holding ApS Siden 6 Dec 201633,33% Ejer
-
Tailorzyme ApS Siden 19 Jun 202010% Ejer
Ledelse
1-
Lars Peter Andersen Siden 2 Jun 2015Direktør
Produktionsenheder
1Tailorzyme ApS
P-nr. 1020449469
Hørkær 14C, 1., 2730 Herlev
Ikke-specialiseret engroshandel med føde-, drikke- og tobaksvarer (463900)
👥 8 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 409.560 DKK | 90.090 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.847.313 DKK | 406.406 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Tailorzyme ApS (CVR 36910674)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver enzymer, tobaksvarer, føde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.