Tanæs ApS
CVR 36 95 29 03 · Hedehusene · Speciallægers aktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tanæs ApS har CVR-nummer 36952903. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Speciallægers aktiviteter (branchekode 862200). Adresse: Askevang 34, 2640 Hedehusene. Stiftet: 29. juni 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 809.276 kr., årets resultat 477.305 kr., egenkapital 3.204.622 kr., aktiver i alt 5.507.906 kr. Soliditetsgraden på 58,2 % er lavere end hos 57 % af de 673 virksomheder i branchen «Speciallægers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 477.305 kr. er højere end hos 62 % af de 673 virksomheder i branchen «Speciallægers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 43 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tanæs ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Speciallægers aktiviteter (862200)
- Adresse
- Askevang 34, 2640 Hedehusene
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Antal ansatte
-
1
2015 2018
- Telefon
- 28114942
- pbvegger@yahoo.dk
- Stiftet
- 29 Jun 2015
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- udføre narkosebehandlinger af tandlægepatienter og andre typer patienter, at foretage investeringer, herunder i fast ejendom, aktier og andre værdipapirer, samt anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36952903 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 2549001X8V7LIMFR0K11
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Askevang 34, 2640 Hedehusene
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,9%
▼ 18,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,74
▲ 3,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
58,2%
▲ 12,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-48,0%
▼ 48,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
673 virksomheder i «Speciallægers aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 809.276 | 1.411.548 | 1.209.173 | 1.527.261 | 1.659.281 |
| Resultat før skat | 647.475 | 1.212.504 | 811.100 | 923.159 | 919.558 |
| Årets resultat | 477.305 | 917.924 | 605.796 | 694.646 | 691.143 |
| Egenkapital | 3.204.622 | 2.727.317 | 3.309.393 | 3.303.597 | 3.208.951 |
| Aktiver i alt | 5.507.906 | 5.992.816 | 5.798.114 | 5.915.199 | 5.905.115 |
| Omsætningsaktiver | 633.318 | 1.003.258 | 826.681 | 861.650 | 747.984 |
| Kortfristet gæld | 133.734 | 1.018.883 | 166.562 | 215.392 | 227.365 |
| Gæld i alt | 2.303.284 | 3.265.499 | 2.488.721 | 2.611.602 | 2.696.164 |
| Soliditetsgrad | 58.2% | 45.5% | 57.1% | 55.8% | 54.3% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Tanæs Holding ApS Siden 30 Jun 2015100% Ejer
Ledelse
1-
Palle Bugge Vegger Siden 29 Jun 2015Direktør
Produktionsenheder
1Tanæs ApS
P-nr. 1020548947
Askevang 34, 2640 Hedehusene
Speciallægers aktiviteter (862200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Tanæs Holding ApS (CVR 36955295)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver narkosebehandlinger, tandlægepatienter, patienter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.