Tanddyreklinikken ApS
CVR 39 58 42 71 · Måløv · Dyrlægeaktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tanddyreklinikken ApS har CVR-nummer 39584271. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Dyrlægeaktiviteter (branchekode 750000). Adresse: Måløv Værkstedsby 99, 2760 Måløv. Stiftet: 16. maj 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 5. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 4.680.844 kr., årets resultat 189.363 kr., egenkapital 306.186 kr., aktiver i alt 1.894.372 kr. Soliditetsgraden på 16,2 % er lavere end hos 85 % af de 381 virksomheder i branchen «Dyrlægeaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 189.363 kr. er lavere end hos 52 % af de 381 virksomheder i branchen «Dyrlægeaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 40 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tanddyreklinikken ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Dyrlægeaktiviteter (750000)
- Adresse
- Måløv Værkstedsby 99, 2760 Måløv
- Kommune
- BALLERUP
- Antal ansatte
- 5
- Stiftet
- 16 May 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- primært at drive dyrlægevirksomhed samt undervisning med og af dyrlæger/veterinærsygeplejersker
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af et medlem af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-05-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39584271 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Måløv Værkstedsby 99, 2760 Måløv
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: tanddyreklinikken.dk Hjemmeside https://tanddyreklinikken.dk
- https://www.facebook.com/TandDyreklinikken/ Sociale medier
- https://www.instagram.com/tanddyreklinikken/ Sociale medier
- https://www.youtube.com/channel/UCubyzfvZK1ccCJB-hxpIVNQ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (22. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
61,8%
▼ 30,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,81
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
16,2%
▼ 19,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-86,5%
▼ 86,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
381 virksomheder i «Dyrlægeaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.680.844 | 7.833.645 | 7.650.779 | 7.245.282 | 8.125.944 |
| Resultat før skat | 248.128 | 1.796.013 | 2.424.010 | 1.148.456 | 1.959.709 |
| Årets resultat | 189.363 | 1.398.273 | 1.882.521 | 888.376 | 1.523.886 |
| Egenkapital | 306.186 | 1.516.823 | 2.018.550 | 1.536.029 | 1.597.653 |
| Aktiver i alt | 1.894.372 | 4.272.036 | 3.676.581 | 4.355.245 | 3.465.339 |
| Omsætningsaktiver | 1.289.336 | 3.672.881 | 2.774.989 | 3.057.856 | 1.998.665 |
| Kortfristet gæld | 1.588.186 | 2.755.213 | 1.658.031 | 2.819.216 | 1.854.602 |
| Gæld i alt | 1.588.186 | 2.755.213 | 1.658.031 | 2.819.216 | 1.854.602 |
| Soliditetsgrad | 16.2% | 35.5% | 54.9% | 35.3% | 46.1% |
| Ansatte (gns.) | 8 | 9 | 8 | 8 | 8 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
JENS RUHNAU HOLDING ApS Siden 16 May 2018100% Ejer
Ledelse
2-
Jens Kjærulf Ruhnau Siden 16 May 2018Direktør
-
Lene Elisabeth Ruhnau Siden 16 May 2018Direktør
Produktionsenheder
1Tanddyreklinikken ApS
P-nr. 1023632728
Måløv Værkstedsby 99, 2760 Måløv
Dyrlægeaktiviteter (750000)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: JENS RUHNAU HOLDING ApS (CVR 35654623)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver veterinærsygeplejersker, dyrlæger, dyrlægevirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.