Tandlægerne Vorting & Ellegaard I/S
CVR 40 11 93 02 · Vejle · Tandlægers aktiviteter · Interessentskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tandlægerne Vorting & Ellegaard I/S har CVR-nummer 40119302. Virksomhedsform: Interessentskab. Branche: Tandlægers aktiviteter (branchekode 862300). Adresse: Vedelsgade 1, 2., 7100 Vejle. Stiftet: 24. december 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 12. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 8.792.370 kr., årets resultat 4.132.252 kr., egenkapital 5.039.769 kr., aktiver i alt 5.961.835 kr. Soliditetsgraden på 84,5 % er højere end hos 82 % af de 1.433 virksomheder i branchen «Tandlægers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.132.252 kr. er højere end hos 93 % af de 1.433 virksomheder i branchen «Tandlægers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tandlægerne Vorting & Ellegaard I/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tandlægers aktiviteter (862300)
- Adresse
- Vedelsgade 1, 2., 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
- 12
- Telefon
- 75820426
- Mail@Vorting.dk
- Hjemmeside
- Www.vorting.dk
- Stiftet
- 24 Dec 2018
- Formål
- Interessentskabets formål er at drive tandlægevirksomhed og virksomhed, der er naturligt forbundet hermed
- Tegningsregel
- Interessentskabet tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-01-10
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40119302 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vedelsgade 1, 2., 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.vorting.dk Hjemmeside https://www.vorting.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (13. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
82,0%
▲ 21,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,01
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
84,5%
▲ 12,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
61,9%
▲ 61,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1433 virksomheder i «Tandlægers aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 8.792.370 | 8.596.871 | 7.857.436 | 7.390.659 | 5.916.631 |
| Resultat før skat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat | 4.132.252 | 2.552.801 | 2.170.058 | 2.769.722 | 1.997.580 |
| Egenkapital | 5.039.769 | 4.230.882 | 4.503.632 | 5.046.284 | 4.624.563 |
| Aktiver i alt | 5.961.835 | 5.903.760 | 6.211.492 | 6.562.552 | 6.015.444 |
| Omsætningsaktiver | 658.448 | 804.859 | 651.166 | 616.566 | 532.083 |
| Kortfristet gæld | 653.040 | 1.420.271 | 1.462.848 | 1.249.953 | 1.130.144 |
| Gæld i alt | 922.066 | 1.672.878 | 1.707.860 | 1.516.268 | 1.390.881 |
| Soliditetsgrad | 84.5% | 71.7% | 72.5% | 76.9% | 76.9% |
| Ansatte (gns.) | 12 | 10 | 10 | 10 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
Tandlæge Pia Vorting Holding ApS Siden 24 Dec 2018Ejer
-
Tandlæge Nicolai Vorting Holding ApS Siden 24 Dec 2018Ejer
-
Tandlæge Mikkel Larsen Ellegaard Holding ApS Siden 1 Jan 2025Ejer
Ledelse
3-
Pia Marianne Vorting Siden 24 Dec 2018Direktør
-
Nicolai Engdal Vorting Siden 24 Dec 2018Direktør
-
Mikkel Larsen Ellegaard Siden 1 Jan 2025Direktør
Produktionsenheder
1Tandlægerne Vorting & Ellegaard I/S
P-nr. 1024244047
Vedelsgade 1, 2., 7100 Vejle
Tandlægers aktiviteter (862300)
👥 10 ansatte
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- UDVIKLINGSSELSKABET BY & HAVN I/S København K
- Tandlægeselskabet Banegårdspladsens Tandklinik Næstved I/S Næstved
- Tandlægerne ved Vanløse Station I/S Vanløse
- Tandlægeselskabet ORIS Tandlægerne Thisted I/S Thisted
- Tandlægerne På Christianshavn I/S København K
- Tandlægerne Dickow & Lindkær I/S Næstved
- Ølby Tandlægecenter I/S Køge
- Tandlægerne Tjæreborg I/S Tjæreborg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver interessentskabets, tandlægevirksomhed, tandlægers.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.